Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Více peněz i času. Internisté míří z nemocnic do soukromých ambulancí

  • 0
V nemocnicích v Plzeňském kraji chybějí internisté. Je to dáno jejich odchody do soukromých ambulancí, kde mají více peněz i volného času.

Nemocnice v Plzeňském kraji se o internisty přetahují, protože je o ně nouze. Někde až taková, že je nutné omezovat počet lůžek. Udržet interní oddělení v provozu má přitom pro menší nemocnice klíčový význam. Bez interny by stěží přežily.

Nedostatek zdravotnického personálu byl také hlavní důvod, proč letos hejtmanství do krajských nemocnic poslalo mimořádné finanční příděly na zvýšení platů.

Z nemocnic okresního typu má v regionu už řadu měsíců největší problémy s internou Rokycanská nemocnice, která patří pod Plzeňský kraj. Nyní se tam sice po dlouhém hledání podařilo najít chybějícího primáře, ale zařízení potřebuje ještě další lékaře.

Interna v Rokycanské nemocnici se už kvůli personální krizi musela vzdát deseti lůžek ze čtyřiceti. Sehnat lidi bude úkol pro nového primáře Zdeňka Novotného, který působil v Praze.

„Jsme strašně rádi. Primáře jsme hledali půl roku,“ říká ředitelka Rokycanské nemocnice Hana Perková. Podle ní nedostatek internistů v nemocnicích souvisí s jejich odchody do soukromých ordinací.

Perková uvedla, že interna je obor, o který je ze strany mladých lékařů minimální zájem. „Každý chce dělat raději kardiologii, gastroenterologii, endokrinologii a mít soukromou ambulanci. Finanční ohodnocení pak mají třikrát větší než v nemocnici a časová zátěž je třikrát menší. Všeobecnou internu, která je základním oborem pro malou okresní nemocnici, nikdo nechce dělat,“ vysvětlila Perková.

Lékařky odešly na mateřskou, pak změnily zaměření

Nedostatek lékařů v oboru potvrdila i známá rokycanská internistka se soukromou praxí Jaromíra Hrnčiříková, která prý má tolik pacientů, že je stíhá jen s vynaložením veškerých sil. „Ale práci mám ráda, takže do nemocnice mě to netáhne,“ uvedla lékařka.

Podle Perkové navíc internisté odcházejí dělat praktiky pro dospělé. „Internista může být výborným praktikem, ale není dobré, že zmizeli z nemocnic,“ vylíčila Perková.

Ta měla na interním oddělení Rokycanské nemocnice pět mladých lékařek, které prý nastoupily s cílem udělat si atestaci, což trvá pět let. „Ale mezitím odešly na mateřskou dovolenou a nakonec si změnily zaměření z interny na praktické lékařky,“ popsala Perková.

„Velký význam interního oddělení nemocnice je v tom, že pomohou lidem s akutními problémy, kterým jde o život, například když selže srdce či při plicní embolii,“ popsala Hrnčiříková.

Když Rokycanská nemocnice v březnu kvůli odchodu lékařů snižovala počet lůžek, nebylo podle krajské radní pro zdravotnictví Mileny Stárkové snadné zajistit místa na odděleních ve třech plzeňských nemocnicích.

Ředitelka Rokycanské nemocnice věří, že se v jejím zařízení podaří přidat ještě lůžka následné a rehabilitační péče, aby se vyšlo vstříc hlavní klientele, kterou jsou senioři. Velkou část pacientů interny Rokycanské nemocnice totiž tvoří klienti z domova Harmonie v Mirošově, kde jich žije několik set.