Sestřička slaví se stodskou nemocnicí. Obě jsou ve službě padesát let

  7:52aktualizováno  7:52
Nemocnice ve Stodu na Plzeňsku slaví padesát let. V budově, jejíž stavba trvala sedm let, mají pacienti k dispozici internu, chirurgii, gynekologii a pediatrii. Se stodským špitálem spojila svůj život i zdravotní sestra Libuše Jiránková. Od otevření nemocnice pracuje na zdejší interně.

Sestra Libuše Jiránková pracuje na interně stodské nemocnice už 50 let, od doby kdy špitál začal přijímat první pacienty. Snímek pochází z roku 1963. | foto: nemocnice-stod.cz

Stodská nemocnice byla otevřena v říjnu 1963 a od listopadu téhož roku začala všechna tehdejší oddělení přijímat pacienty.

Nejvýznamnější érou nemocnice byla 70. léta, a pro nemocnici dobrý byl i rok 2008, kdy zařízení prošlo rozsáhlou rekonstrukcí.

Problémy ale měla v roce 1984, kdy vichřice utrhla střechu, a loni, kdy hrozilo významné omezení nebo úplné ukončení provozu.

Stod zvítězil nad Přešticemi, byl blíž horníkům

O stavbě nemocnice na jižním Plzeňsku, kde v menších městech vyrůstala nebo se plánovala výstavba sídlišť, se rozhodovalo v polovině 50. let. Zvažovaly se dvě lokality: Přeštice a Stod.

Nakonec "zvítězil" Stod, protože byl blíže k dolům ve Zbůchu, Tlučné či Stříbře, kde hrozilo větší nebezpečí úrazů. Nemocnice také měla horníkům zajišťovat i preventivní péči.

Výstavba nakonec trvala sedm let. Stavělo se podle téměř stejných architektonických návrhů, dle kterých před tím vyrostla nemocnice v Rokycanech (otevřena 1957) a paralelně v Hořovicích (1962).

Stodská nemocnice

Tyto nemocnice měly jako jedny z prvních v zemi tvar písmene H a moderní uspořádání. V přední části je ambulantní trakt, v zadní lůžka a mezi nimi specializované laboratoře a další pracoviště včetně operačních sálů.

Stejně jako v Rokycanech a Hořovicích tak i ve Stodu fungovaly od otevření čtyři základní obory - chirurgie, interna, gynekologie a pediatrie. Nabízely přes dvě stě lůžek.

V nemocnici pak pracovaly zhruba tři stovky lidí. Všechna zmíněná oddělení jsou v nemocnici ve Stodu nepřetržitě až dosud. Jen v roce 1995 ještě přibyla lůžka následné péče.

Dříve jsem museli návštěvy bez pardonu vyhazovat, říká sestra

V 70. letech se ve Stodu rodilo až tisíc dětí ročně a novorozenecké oddělení mělo 30 lůžek. Dětské oddělení jich tak mělo celkem padesát.

"Díky novým vyšetřovacím metodám a novým lékům je dnes doba léčení podstatně kratší. Navíc zdravotní problémy, které v minulosti vyžadovaly hospitalizaci, se nyní daří léčit ambulantně. Dnes má proto dětské oddělení dvacet lůžek včetně novorozenců," vzpomíná pamětnice lékařka dětského oddělení a jeho bývalá primářka Eva Preislerová.

Dodává ale také, že dříve rodiče za dětmi do nemocnice ani nemohli a novorozence ukazovaly maminky ostatním příbuzným přes okno pokoje.

Sestra Libuše Jiránková pracuje na interně Stodské nemocnice už 50 let. Tento...

Sestra Libuše Jiránková pracuje na interně Stodské nemocnice už 50 let. Tento snímek je z roku 2013.

"Dřív bylo hodně věcí striktně zakázaných. Jakmile skončily návštěvní hodiny, musely jsme bez pardonu příbuzné doslova vyhodit. Bylo to nepříjemné, ale takové byly předpisy a nařízení. Dnes se mohou domluvit na návštěvách skoro kdykoli. Pro personál je to komplikovanější, ale pacient se určitě cílí lépe. A to je důležité," říká Libuše Jiránková, která pracuje jako sestra na zdejší interně už od otevření nemocnice.

Nyní má stodská nemocnice 212 lůžek, z toho osm intenzivních, 57 následné péče a 147 standardních. Zaměstnanců je 265.

Na počátku letošního roku se podařilo dojednat se zdravotními pojišťovnami smlouvy o poskytování péče na dalších pět let.

Výročí si nemocnice připomíná malou výstavkou fotografií ze své historie ve vstupní hale.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Čisto na kolejích. V nejdelším tunelu nebude možné používat staré toalety

Prohlídka nejdelšího železničního tunelu v ČR u Plzně. (21. 9. 2018)

Už tento pátek se naplno rozjede provoz více než čtyřkilometrového železničního tunelu Ejpovice - nejdelšího v Česku....

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

PONEDĚLNÍK: Míří video do záhuby? Nedovolte to. A Milane, co to bylo?

Milan Baroš z Baníku Ostrava padá po střetu s opavským protihráčem s bolestivou...

Pomezní sudí Guillaume Debart neměl den. Během sedmi minut neuznal Cavanimu pro ofsajd dva góly. Rychle ho však opravil...

Další z rubriky

Terminál ušetří kilometry přes Plzeň, některé autobusové spoje posílí

Práce na novém autobusovém terminálu u hlavního vlakového nádraží v Plzni...

Nový autobusový terminál u hlavního vlakového nádraží v Plzni začne fungovat 9. prosince. Určen bude pro spoje z...

Skiareál na Špičáku investoval do zasněžování, cena jízdenek stoupla

Na šumavském Špičáku začala zimní sezona. (7. ledna 2016)

Šumavský lyžařský areál Špičák investoval zhruba deset milionů korun do modernizace střediska. Šlo především o...

Nový tunel u Plzně otestoval nákladní vlak, v pátek jím projedou i cestující

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

Nákladní vlak projel v půl páté odpoledne jako první novým železničním tunelem u Plzně, který je nejdelší svého druhu v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz