Reklama na kliniku v německém Weidenu, která se objevila v Plzni (27. listopadu...

Reklama na kliniku v německém Weidenu, která se objevila v Plzni (27. listopadu 2014) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Německá nemocnice láká českou klientelu, najala i tlumočníky

  • 116
Obří bilboardy se sloganem lákajícím české pacienty k ošetření v Německu se v posledních týdnech objevily po celé Plzni. Reklamy patří klinice ve Weidenu, která leží 160 kilometrů od západočeské metropole. Lákají na špičkové vybavení, minimální čekací doby a tlumočníky z češtiny.

Němci využívají toho, že se Češi od dubna mohou nechat léčit v jiných zemích EU, a když na místě zaplatí, mohou následně žádat zdravotní pojišťovnu o vrácení peněz do výše úhrady běžné v Česku. Umožňuje to novela zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Jenže právě ve vrácení peněz je háček německé nabídky. „Výše úhrady totiž většinou stačí na pokrytí 20 až 25 procent nákladů vynaložených na léčení u našich sousedů,“ uvedl mluvčí zdravotní pojišťovny VZP Oldřich Tichý.

Klatovský ortoped Bedřich Helm, který pro kliniku ve Weidenu může provádět předoperační vyšetření, odhadl doplatek při operaci totální endoprotézy na zhruba 100 až 150 tisíc korun. Vysokými doplatky si vysvětluje to, proč ho zatím nikdo o vyšetření nežádal. „V Česku se na endoprotézu čeká tři čtyři měsíce, v Plzeňském kraji ještě déle. Není to tím, že by lékaři nechtěli operovat, ale víc operací pojišťovny neproplatí,“ upozorňuje Helm na jednu z výhod zákroku v Německu.

Podle něj je škoda, že si mnoho Čechů nemůže léčení v Německu kvůli vysokým cenám dovolit, mohli by konfrontovat úroveň zdravotnictví v obou zemích. „Hlavně se to týká vztahu pacient-zdravotník. Na ortopedii vidí pacient lékaře pět minut za den, 95 procent času vidí jen zdravotní sestry či sanitáře, v Německu je to mnohem lepší,“ uvedl Helm, který v českém zdravotnictví pracuje čtyřicet let.
I přes vyšší ceny zdravotních zákroků už někteří čeští pacienti do Německa vyrazili.

„Žádostí o refundaci nákladů za léčení v zemích EU eviduje VZP zhruba 700, z toho v Německu se to týká 17,5 procenta už vyřízených žádostí,“ uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý. Asi 30 procent vyřízených žádostí u VZP se týká péče čerpané na Slovensku, kde je většinou proplacena celá částka nutná k léčení, 13 procent v Rakousku, šest procent v Chorvatsku a čtyři procenta ve Francii.

Celkem bylo podle Tichého zpracováno a vyplaceno 265 žádostí o refundaci za léčení v EU. Celková částka požadovaná v těchto žádostech činila zhruba dva miliony korun a vyplacen byl zhruba jeden milion. „Většina požadovaných částek byla za ošetření menšího rozsahu do sto eur,“ dodal Tichý.