Muži měli padělané padesátieurové bankovky. Ilustrační foto

Muži měli padělané padesátieurové bankovky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Za platbu padělanými eury dostali dva Němci u soudu podmínku

  • 10
S podmínečnými tresty od soudu odešli dva dvaatřicetiletí Němci. V květnu nakupovali v Plzeňském kraji falešnými bankovkami, policisté je zatkli s padělanými padesátieurovkami. Mužům hrozilo tři až osm let vězení.

S balíkem falešných peněz vyrazili na nákupy Němci letos v květnu. Po prvotním úspěchu na tržnici u hranic dorazili do obchodního centra v Plzni. Tady po sedmém nákupu s falešnými bankovkami je zatkli policisté.

V tváři nezaměstnaného Patricka Dietricha se u soudu po půl roce stráveném v českém vězení objevil v soudní síni úsměv. Přijeli za ním rodiče a u soudu vyvázl s pětiletou podmínkou, pokutou 30 tisíc korun a vyhoštěním na tři roky.

Jeho parťák Timothy Jeffrey Wilcoxen, který je zaměstnancem u německých pošt, je na tom stejně, jen podmínku má o půl roku kratší.

„Mysleli jsme si, že dostaneme maximálně nějaké pokuty. I když v Německu jsou za falešné peníze vysoké tresty,“ tvrdili před soudem. 

S verdiktem souhlasili nejen oba souzení, ale i státní zástupkyně, rozsudek se tedy stal už v soudní síni pravomocným. Soud zároveň propustil Dietricha z vazby.

„Oba máte tři dny na to, abyste opustili Českou republiku, jinak to může být posuzováno jako maření,“ upozornil oba odsouzené soudce Miloslav Mlčák.

Dietrich a Wilcoxen začali svůj plán připravovat letos na jaře. Domluvili se, že objednají prostřednictvím webových stránek falešné peníze a pak se jimi pokusí platit jako pravými. 

Objednal je ze svého počítače Dietrich, za dodání falešných bankovek zaplatil bitcoiny. Asi po devíti dnech přivezla zásilková služba balíček, ve které kromě falešných 100 padesátieurovek byly i bankovky v hodnotě 20 euro.

Za ty chtěli v Čechách nakupovat, získat zboží a k tomu ještě při nákupech vrácené platné peníze. Oblečení i pití nakupovali bez nejmenších problémů. Narazili až v drogerii, kde si prodavačka ověřila speciálním fixem, jestli jsou bankovky pravé. 

Dietrich si falešné peníze vzal zpátky, pak jimi zaplatil ještě v prodejně rychlého občerstvení. Při odchodu z obchodního centra Olympia je zadržela policie.

Mužům hrozilo tři až osm let vězení. Proč nakonec vyvázli s podmínkami? „Jsou dosud netrestaní, všeho upřímně litovali, pomáhali při objasňování a už nahradili i způsobenou škodu,“ vysvětlil soudce Miloslav Mlčák.

Dodal, že senát se zpočátku zabýval myšlenkou nepodmíněných trestů, nakonec se ale rozhodl pro podmínky.