Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Speciální finanční úřad letos v kraji odhalil dvacet nelegálních heren

  18:30aktualizováno  18:30
Za letošek dvacet a celkem už 41 heren provozovaných bez potřebných povolení objevili pracovníci Specializovaného finančního úřadu v Plzeňském kraji. Zatím posledním odhaleným je podnik v Domažlicích.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Minimálně milion korun si od začátku loňského roku rozdělili dva cizinci, kteří podle zjištění policistů stáli za provozem domažlického podniku s více než desítkou nelegálních hracích přístrojů.

Cizinci pronajali část podniku spolku, který měl přístroje, ale chyběla mu nezbytná povolení k jejich provozu. Domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová řekla, že policisté obvinili všechny tři muže z neoprávněného provozování loterie a podobné sázkové hry.

„Třiašedesátiletý předseda spolku do pronajatých prostor umístil jedenáct výherních hracích automatů, jeden interaktivní videoloterijní terminál a jednu elektromechanickou ruletu. Přitom věděl, že se jedná o zařízení ve smyslu zákona o loteriích a jiných podobných hrách, jejichž provoz město Domažlice zakázalo obecně závaznou vyhláškou na celém území města,“ uvedla Brožová.

Předsedovi spolku hrozí až tři roky vězení, cizincům šest let. „Obvinění cizinci prováděli registrace hráčů, přístroje obsluhovali a vypláceli výhry. Provozováním těchto zařízení získali pro sebe prospěch ve výši minimálně 1 087 700 korun. Nebyli však evidováni Ministerstvem financí České republiky jako provozovatelé loterií a neměli městem Domažlice povoleno provozování sázkových her a loterií,“ upřesnili policisté.

Podle Jiřího Mejvalda ze Specializovaného finančního úřadu, který se zabývá nelegálními hernami, zjistili jeho lidé letos v Plzeňském kraji na dvacet heren s nepovolenými herními zařízeními.

„Společně s provozovnami odhalenými v předchozích letech jsme nyní u čísla 41,“ upřesnil Mejvald.

Podle něj se počty nelegálních heren snižují. „Až na výjimky lze tento trend sledovat ve všech krajích České republiky. Důvodně můžeme předpokládat, že je to důsledek intenzivních kontrol a následných pokut, významná je spolupráce s policií,“ řekl Mejvald.

Podle platného zákona může provozovatel herny s nelegálními přístroji dostat pokutu až 10 milionů korun, pokud jsou to zařízení, u nichž je nezbytné povolení ministerstva financí.

Sankci ukládá výhradně Specializovaný finanční úřad. Pokud jsou v herně bez povolení automaty, k jejichž provozu je nezbytné povolení obce nebo města, pokuta může dosahovat nejvýše 150 tisíc korun.

V Plzni nechala radnice prostor pro 120 heren

Šéf odboru bezpečnosti a prevence plzeňského magistrátu Aleš Průša odhadl, že v Plzni je ještě deset přístrojů, u kterých se čeká na zrušení licence k jejich provozování ministerstvem financí.

„Heren v Plzni ubývá. Myslím si, že tajné herny tady nevznikají. Je to podle mne tím, že nejsou zakázané plošně. Město nechalo na svém území prostor pro 120 heren a asi čtyři kasina,“ uvedl Průša.

Obecní vyhlášky zakazující hazard na území měst a obcí mohou být vodítkem pro policisty i experty Specializovaného finančního úřadu, kde nelegální herny hledat. „Nelegální provozování lze častěji nalézt tam, kde je vyhláškou plošně zakázáno provozování loterií a jiných podobných her,“ naznačil Mejvald.

Od 1. ledna příštího roku, tedy zhruba za měsíc, začnou nelegální herny a nepovolené automaty nově vyhledávat i celníci. Oprávnění k tomu získají novelou zákona.

Autor:


Nejčtenější

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Najdete na iDNES.cz