První cenu v hlavní (třetí) kategorii získala Margaryta Golovko z Ukrajiny.

První cenu v hlavní (třetí) kategorii získala Margaryta Golovko z Ukrajiny. Ocenění přebírá z rukou ředitele Plzeňské konzervatoře Miroslava Brejchy. | foto: Jaromír Pech, MAFRA

Nejlepší mladí pianisté světa hráli Smetanu, poradili si s ním i v Číně

  • 2
Plzeň hostila klavírní soutěž pro mladé pianisty, v níž svou roli hraje také interpretace Smetanových děl. Klání již má své vítěze, zabodovala v něm i studentka plzeňské konzervatoře, získala čestné uznání poroty. Letošní ročník byl vůbec první, který přesáhl hranice Evropy a odehrával se zčásti v Číně.

Desítky pianistů z celého světa od 15 do 30 let přivedl v minulém týdnu do Plzně a jejích koncertních sálů jubilejní 30. ročník prestižní Mezinárodní Smetanovské klavírní soutěže, kterou pořádá plzeňská konzervatoř.

Týdenní hudební maraton vyvrcholil sobotním koncertem finalistů s Plzeňskou filharmonií v Měšťanské besedě a nedělním koncertem oceněných klavíristů všech kategorií v Domě hudby na Husově třídě.

Letos přesáhla soutěž hranice Evropy a odehrávala se zčásti v Číně. Jednou z podmínek účasti bylo pro každého soutěžícího provedení Smetanova díla přesně stanovené časovým limitem. Toto specifikum soutěže museli plně respektovat i účastníci z Číny.

"Tradičně byla i letos silná účast ze zemí bývalého Sovětského svazu - Rusko, Bělorusko, Ukrajina, Litva -  to jsou země s vynikající a dlouhou tradicí klavírní hry. Také všechny první ceny byly uděleny klavíristům z těchto států," uvedl ředitel plzeňské konzervatoře Miroslav Brejcha.

"Na soutěži se objevilo mnoho mladých talentovaných klavíristů z České republiky, kteří v mezinárodní konkurenci dobře obstáli. Na letošní ročník se přihlásilo méně japonských klavíristů než v minulosti, byli ovšem nahrazeni klavíristy z Číny, z nichž hned čtyři se v soutěži umístili na předních místech," charakterizoval letošní ročník Miroslav Brejcha.

Českým klavíristům se v konkurenci dařilo

Výkony mladých klavíristů hodnotila porota v čele s legendárním klavíristou, výborným znalcem Smetanovy hudby, profesorem Ivanem Klánským.

Na soutěž přijíždějí velmi talentovaní a výborně připravení klavíristé z celého světa. Je velmi těžké se v této konkurenci prosadit. Plzeňskou konzervatoř reprezentovaly ve druhé kategorii dvě studentky, Petra Bílková a Eli Kalčeva.

Obě postoupily do druhého kola soutěže a Eli získala čestné uznání poroty. "Mezinárodní Smetanovská klavírní soutěž je jedinou soutěží u nás, která cíleně propaguje dílo Bedřicha Smetany. V tom je její poslání. Jsem moc rád, že podobná soutěž vznikla nyní v Pekingu - na druhém konci světa. Každý národ by měl pečovat o svoje kulturní dědictví. Myslím, že naše hudební aktivity v Plzni i v Pekingu tuto péči o odkaz minulých generací naplňují," říká Brejcha.

O tom, že čínská strana vnímá Smetanovskou klavírní soutěž jako možnou cestu do hudební Evropy, svědčí její zájem o dlouhodobější spolupráci a udržení kontinuity.

První cenu v 1. kategorii (do 16 let) získala Kamile Zaveckaite z Litvy. Ocenění přebírá z rukou ředitele Plzeňské konzervatoře Miroslava Brejchy.

První ročník soutěže pro oblast Velké Číny (v letošním roce pouze pro první kategorii) se konal v Pekingu letos v lednu a odtud vzešli vítězové, kteří přijeli do Plzně změřit své síly s dalšími soutěžícími.

Druhý ročník čínské soutěže je plánován na léto 2013. Mezinárodní soutěž v Plzni se uskuteční v březnu 2014.

"Mezi jednotlivými soutěžícími v Číně byly veliké rozdíly," podotýká Brejcha, který usedl v lednu v porotě v Pekingu. "Některé děti hrály s určitou znalostí evropské hudby, tradice a stylu. Jiné hrály bohužel dost špatně, stylově úplně mimo tuto tradici. Evropskou hudbu nelze hrát bez znalosti evropské hudební tradice, a to byl právě u mnoha soutěžících velký kámen úrazu. Čínská strana si je toho vědoma a jejím záměrem je zvednout úroveň čínských klavíristů právě tímto směrem. Plánuje proto v plzeňském Domě hudby uskutečnit mistrovské kurzy. Jejich definitivní podoba právě teď vzniká," nastínil příští vývoj soutěže Brejcha.