Nehoda se stala loni na začátku prosince na křižovatce na Chodském náměstí. (8. prosince 2016)

Nehoda se stala loni na začátku prosince na křižovatce na Chodském náměstí. (8. prosince 2016) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Policista, který při jízdě s majákem zavinil nehodu, před soud nepůjde

  • 25
Státní zástupce podmínečně zastavil trestní stíhání policisty, který loni v Plzni zavinil vážnou dopravní nehodu. Policejní vůz se zapnutým majákem tehdy vjel do křižovatky na červenou a střetl se s jiným autem. Zranili se čtyři lidé.

„Tento policista nehodu jednoznačně zavinil, ale bylo to nedbalostní jednání. Navíc se k činu doznal a dosud nemá žádné záznamy ani v kartě řidiče,“ zdůvodnil zastavení trestního stíhání státní zástupce Roman Šustáček.

Nehoda se stala loni na začátku prosince na křižovatce na Chodském náměstí. Policisté tehdy spěchali do Borského parku k nálezu mrtvé ženy.

„Při projíždění křižovatkou se střetli s osobním vozidlem Volkswagen Polo. Po nárazu byl volkswagen odražen na chodce. Při nehodě utrpěli řidič volkswagenu a chodec těžká zranění, dva policisté utrpěli středně těžké zranění a lehké zranění,“ informovala tehdy policejní mluvčí Dagmar Brožová (o nehodě jsme psali zde).

Nehodu nejprve vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů, ta věc předala na Krajské státní zastupitelství do Plzně.

Nehoda policejního vozu na Chodském náměstí v Plzni

Žalobce Šustáček poté zahájil trestní stíhání řidiče policejního vozu.

„Jel neopatrně. Ve směru na Bory byl minimální provoz a policejní vůz neměl v cestě žádné auto. Řidič tedy vypnul zvukovou signalizaci, nechal zapnuté jen majáky a zprava mu cestu zkřížil řidič dalšího auta,“ přiblížil nehodu.

K pozastavení trestního stíhání stanovil zkušební dobu. Pokud se během ní policista osvědčí a nespáchá žádný přestupek, bude trestní stíhání zastaveno definitivně. Tento postup za splnění určitých podmínek umožňuje trestní řád.

„Podmínečné zastavení trestního stíhání se využívá standardně nejenom u nehod policistů, ale i u ostatních řidičů, pokud jde o nedbalostní jednání,“ uvedl Šustáček.

Podotkl, že další z podmínek podmínečného zastavení trestního stíhání je například to, že obviněný musí nahradit způsobenou škodu nebo učinit kroky k její náhradě. Přihlíží se také k tomu, zda dosud vedl řádný život.

Všechny poškozené z nehody na Chodském náměstí státní zastupitelství písemně informovalo, stížnost proti rozhodnutí žalobce zatím nikdo z nich nepodal.

8. prosince 2016