Staré a neudržované sušáky na prádlo mohou být nebezpečné zejména pro děti....

Staré a neudržované sušáky na prádlo mohou být nebezpečné zejména pro děti. (12. listopadu 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Rezavé sušáky na prádlo na sídlištích se mění v nebezpečné harampádí

  • 9
Kovové konstrukce, které mají na plzeňských sídlištích sloužit k sušení prádla, začínají být nebezpečné. Používá je málokdo, a tak jsou léta neudržované. Některé se naklánějí a padají. Ve městě už se staly i případy, kdy se lidé o sušáky zranili. Obvodní radnice je proto odstraňují.

Problematikou konstrukcí na sušení prádla se v Plzni zabývají jednotlivé úřady městských částí. Jejich zástupci v minulosti nabízeli společenstvím vlastníků domů, že pokud o ně stojí, mohou je získat. Zájem ovšem není valný.

Městská část Plzeň-Doubravka proto letos rozjela další kolo, ve kterém konstrukce nabízí. Ty, o které nebude zájem a jsou ve špatném stavu, pak nechá úřad zlikvidovat. Podobné plány mají i zástupci úřadu na Severním předměstí.

Starosta Plzně-Doubravky Michal Chalupný z ČSSD řekl, že otázka konstrukcí na šňůry se řeší zhruba deset let.

„Tam, kde o ně měli správci domů zájem, se převáděly,“ sdělil. U zbývajících úřad postupoval podle stavu konstrukcí. „Když byly špatné, tak se odřízly,“ uvedl Chalupný.

Starosta přiznal, že v jeho čtvrti prý zkorodovaná konstrukce spadla a zranila nějakou ženu. „Přišel nám to oznámit její syn, ale víc se to neřešilo a záznam o úrazu nevznikl,“ konstatoval starosta.

Ten tvrdí, že oficiálně konstrukce nepatří nikomu a přistupuje se k nim jako k nalezené věci. „Pokud o ně mají správci domů zájem, získají je bezplatně a s tím, že za ně budou odpovídat,“ prohlásil Chalupný.

Jeho úřad letos znovu kovové věšáky nabízí a nabídka platí do konce roku. „Ty, o které se nikdo nepřihlásí, budeme postupně likvidovat, aby nenastaly další problémy s tím, že si kvůli nim někdo ublíží,“ uvedl.

Upozornil zároveň, že pokud by si obyvatelé domů věšáky přáli zachovat, úřad jim v rámci rekonstrukce vnitrobloků může pomoci s jejich údržbou nebo instalací nových.

Starosta Plzně-Lochotína Miroslav Brabec z ČSSD tvrdí, že v jeho čtvrti se problematika konstrukcí řeší permanentně. „Jednáme o tom se správci domů. Součástí možných řešení bývá i revitalizace dotčených míst na sídlišti,“ prohlásil Brabec.

Uvedl, že se kovové konstrukce většinou odstraňují a na místě vznikají například dětská hřiště. „Někteří správci nicméně věšáky brání. Pokud jsou nebezpečné, vyzveme je k odstranění nebo to zajistíme sami. Nedávno si dítě rozrazilo hlavu o hák nahoře na konstrukci,“ sdělil Brabec.