Zahraniční turisté o nás nevědí, stěžují si kasteláni hradů a zámků

  16:29aktualizováno  16:29
K západočeským památkám, které jsou pod správou Národního památkového ústavu, letos dorazilo méně turistů. Podle kastelánů mají místní hrady a zámky podobný potenciál jako třeba Hluboká nad Vltavou, kam ročně zamíří kolem 260 tisíc lidí. Nikdo k nim ale turisty nenasměruje.

Velhartický hrad a zámek. | foto: Ladislav Vaindl, 5plus2.cz

Pouze čtyři z dvanácti památek ve správě Národního památkového úřadu v Plzeňském kraji letos zaznamenaly nárůst návštěvnosti. Kasteláni to vysvětlují hlavně počasím.

„Velké vedro návštěvě hradů a zámků příliš nepřeje, protože lidé dávají přednost koupání,“ popsal Jan Polívka, kastelán zámku Kozel u Plzně, kam letos dorazilo lehce nad 24 tisíc platících návštěvníků. To je meziročně o zhruba jedenáct procent méně.

Nejvíce lidí se tradičně vypravilo na hrad Rabí. Návštěvníků, kteří si zde zaplatili prohlídkový okruh s výkladem na hrad, dorazilo více než 59 tisíc, což je o pět procent více než loni.

Kastelán hradu Karel Broža připomněl, že se musí ale připočítat dalších několik tisíc návštěvníků, kteří přišli na doprovodné akce, například ukázky drátenického či kovářského řemesla nebo na výstavu loutek.

Podle kastelána z Rabí stojí za poklesem návštěvnosti některých památkových objektů skutečnost, že se rok od roku zvyšuje množství lákadel pro turisty.

„Lidí chodí na památky či jiné atrakce pořád stejně. Když ale své zájmy rozloží mezi více cílů, evidujeme pak logicky někde pokles. Některé rodiny jdou třeba do Techmánie, do aquaparku, které tu dříve nebyly,“ popsal Broža.

Fotogalerie

Kastelán hradu a zámku Horšovský Týn Jan Rosendorfský uvedl, že objekt je závislý hlavně na zájezdové turistice. Problém nastává, když autobusy nemají ve městě kde zaparkovat. I přesto ale hrad a zámek Horšovský Týn, který je známý velkým množstvím doprovodných akcí, skončil letos s nárůstem návštěvnosti o téměř pět procent. Dorazilo sem necelých 26 tisíc návštěvníků.

Přesto si Rosendorfský myslí, že potenciál památky není dostatečně využitý. Tvrdí, že kdyby se vybudovala infrastruktura a památka byla dostatečně propagovaná v zahraničí, návštěvnost by mohla být násobně vyšší.

O to by se podle Rosendorfského měla postarat například národní agentura pro podporu cestovního ruchu CzechTourism. „Ta si ale ulehčuje práci. Pokud má zahraniční turista zájem o Kutnou Horu a Český Krumlov, proč by mu vnucovali západní Čechy, když je to pracnější,“ říká na adresu agentury Rosendorfský.

„Zahraniční turisté by byli určitě rádi, kdyby jim někdo nabídl i jiné památky než ty notoricky známé. Když k nám zahraniční turista občas dorazí, je u vytržení,“ popsal situaci kastelán.

Podle něj zahraniční cestovní kanceláře organizují cesty tak, že turisté přiletí do Prahy, prohlédnou si zde památky, pak zamíří směrem na jih. „Prohlédnou si zámek v Hluboké nad Vltavou, popojedou na zámek Český Krumlov, pokračují do Mozartova Salzburgu a pak odletí z nedaleké Vídně,“ popsal Rosendorfský.

Nově by podle něj mohli jet z Prahy na západočeské památky a odletět z Mnichova, to jim ale CzechTourism nenabídne.

Rosendorfský by turistům doporučoval jet z Prahy po dálnici do Plzně.

„To je nyní město s mnoha turistickými lákadly. Pak by mohli jet buď do Horšovského Týna, nebo do Kladrub, které jsou u dálnice. Ani návštěvnost kladrubského kláštera totiž neodpovídá jeho historické hodnotě a nákladům, které se investovaly do oprav,“ myslí si Rosendorfský. Do Kladrub loni dorazilo přes 17 tisíc platících návštěvníků.

Český Krumlov a Hluboká se podle Rosendorfského kvůli vysoké návštěvnosti pohybují na hranici ničení památky.

„Přitom my tu máme památku podobné hodnoty a můžeme se rozkrájet a nikdo nám sem turisty nenasměruje. O prázdninách v Horšovském Týně otvíráme i v pondělí, i když je to organizačně obtížné, přesto nám to nepomáhá, protože v Česku se nikdo nevěnuje průmyslu cestovního ruchu koncepčně,“ rozčilil se Rosendorfský.

Do Českého Krumlova ročně přijíždí kolem 450 tisíc platících návštěvníků, což je desetkrát víc než třeba na druhou nejnavštěvovanější památku v Plzeňském kraji - hrad a zámek Velhartice.

Dalších 280 tisíc lidí dorazí během turistické sezony na zámek Hluboká, což je zhruba desetkrát víc než na hrad Švihov, třetí nejnavštěvovanější památku v Plzeňském kraji.

„Diverzifikace turistů do méně exponovaných míst je zcela zásadní cíl agentury CzechTourism i Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Jde o takzvaný cílený regionální rozptyl,“ brání se Michaela Klofcová, manažerka tiskového oddělení agentury CzechTourism, která navíc redakci MF DNES zaslala seznam desítek propagačních materiálů a výstupů, kde jsou památky z Plzeňského kraje propagované.

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Přijatelný los pro české týmy: Slavia narazí na Genk, Plzeň vyzve Záhřeb

Slávistický záložník Josef Hušbauer a s Matíasem Kranevitterem z Petrohradu v...

Nejsou to ti vysnění soupeři jako Arsenal, Chelsea nebo Inter Milán. Zato jsou pro oba české týmy velmi přijatelní a...

Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři mladí lidé, žena bojuje o život

Auto u Koutu na Šumavě skončilo v lesním potoce (16. prosince 2018).

K tragické nehodě v noci na neděli vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému na Domažlicku. Řidič...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Další z rubriky

Alfa uvedla novou hru, plzeňská rodina v ní komentuje posledních sto let

Inscenace Kde domov můj? je k vidění v plzeňském Divadle Alfa. (10. 12. 2018)

Nejvýznamnější události, které za poslední stovku let ovlivnily dění v naší zemi, očima jedné plzeňské rodiny. Tak...

Zubatý rypoš má nory rozdělené na spižírny, ložnice i slepé toalety

Novým exponátem a chovaným druhem v plzeňské zoo je rypoš lysý. Hlodavec je...

Jako jediná v republice nově chová plzeňská zoologická zahrada rypoše lysého. Ke třináctičlenné kolonii v pátek přibylo...

Radnice řeší výzvy, ať zajistí víc bezpečí. Lidé podepisují petici

Policisté pracují na místě nálezu mrtvého muže v Těšínské ulici v Plzni -...

Bezpečnostní situace ve městě a to, jak ji vnímají lidé, bude téma, se kterým budou mít zastupitelé Plzně v začínajícím...

Najdete na iDNES.cz