Zastánci zvýšené ochrany parku varují, že senátní návrh nahrává podnikatelům, kteří chtějí Šumavu ekonomicky vytěžit. Ilustrační snímek

Zastánci zvýšené ochrany parku varují, že senátní návrh nahrává podnikatelům, kteří chtějí Šumavu ekonomicky vytěžit. Ilustrační snímek | foto: ČTK

Plzeňský kraj chce prosadit sporná pravidla pro Šumavu, osloví poslance

  • 2
Vedení Plzeňského kraje vyzve poslance, ať podpoří kontroverzní senátní návrh zákona o Národním parku Šumava. Jeho znění se příliš nezamlouvá ministerstvu životního prostředí ani lidem, kteří prosazují větší míru ochrany přírody a rozšíření oblastí, kde člověk nebude zasahovat do přírodních procesů.

Hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs oznámil, že na podporu senátního návrhu chystá vedení kraje se starostou Klatov Rudolfem Salvetrem a starostou Modravy Antonínem Schubertem prohlášení pro zákonodárce.

„Podepíšeme memorandum, které pošleme všem dvěma stům poslancům, aby návrh podpořili,“ prohlásil Václav Šlajs. Hejtman například tvrdí, že oblasti napadené kůrovcem nelze nechat bez zásahu. „Potřebujeme, aby byla Šumava obnovena řízeně,“ tvrdí.

Ačkoliv chce ministr životního prostředí Richard Brabec řešit problematiku národních parků úpravou zákona na ochranu přírody společného pro všechny parky, Šlajs tvrdí, že Šumava potřebuje zákon vlastní, protože se od ostatních parků liší. V čem? „Skladbou lesa nebo polohou,“ řekl.

Náměstek hejtmana Ivo Grüner navíc uvedl, že je zapotřebí, aby se stát postaral obyvatelům Šumavy o zaměstnání. „Aby se dostali k práci v lese a aby si nemuseli shánět dřevo jinde,“ sdělil.

Zastánci vyšší ochrany přírody v národním parku ale varují, že přijetí senátního návrhu zákona o Šumavě využijí podnikatelé, kteří chtějí oblast ekonomicky vytěžit.

„Skoro dvě třetiny parku by se otevřely stavbám lanovek, sjezdovek, hotelů nebo apartmánových domů. Většina parku by pak byla hůř a méně chráněná, než kdyby z něj udělali komerční les,“ uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Zastánci senátního návrhu argumentují, že by se zvětšila rozloha bezzásahových nejpřísněji chráněných oblastí ze 13 na 26 procent rozlohy parku. Odpůrci poukazují na to, že bezzásahový režim už platí zhruba pro třetinu území a požadují, aby se v budoucnu postupně tato oblast rozšířila na polovinu rozlohy parku.

Návrh zákona, který prošel Senátem se má do sněmovny dostat po prázdninách. Do záležitosti se chce vložit i prezident Miloš Zeman. To je zásadní odpůrce ponechání části parku čistě přírodním procesům. Řekl dokonce, že kdyby to záleželo jen na něm, národní park by zrušil. Prezident se už nechal slyšet, že senátní návrh vetuje (více o tom čtěte zde).