Na hradě Švihov se natáčí výpravný film Hlas pro římského krále. Na snímku...

Na hradě Švihov se natáčí výpravný film Hlas pro římského krále. Na snímku zleva herci Kryštof Hádek, Tereza Voříšková a Stanislav Majer. (25. srpna 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Filmaři si oblíbili Plzeňský kraj, na Švihově točí snímek o Karlu IV.

  • 2
Vodní hrad Švihov se v těchto dnech proměnil na hrad v Korutanech, na němž sídlil Jindřich Korutanský. Štáb České televize tady totiž natáčí snímek o Karlu IV. Hlas pro římského krále. Filmaři si oblíbili i další lokality Plzeňského kraje, například hrady Rabí, Velhartice či klášter v Kladrubech.

„Filmařů, kteří si pro natáčení vyberou nějakou lokalitu v Plzeňském kraji, přibývá. Ostatně podobně jako v celé republice,“ konstatuje Ilona Šnebergerová, vedoucí oddělení cestovního ruchu krajského úřadu. Dodává však, že potenciál zdaleka ještě není využitý.

Ale například právě Švihov si mezi tvůrci už získal velmi dobrou pověst. Letos se tu už natáčela pohádka Korunní princ, která se bude vysílat o Vánocích.

„Lokalit, na nichž se dají točit záběry 14. století, není mnoho. Památek máme sice poměrně hodně, ale vhodných je opravdu málo,“ vysvětlil režisér snímku Hlas pro římského krále Václav Křístek s tím, že Švihov se k těmto účelům propůjčuje poměrně často.

Podle kastelána hradu Lukáše Bojčuka už se vodní hrad objevil na záběrech tří až čtyř desítek snímků. Prvním byl v roce 1967 Královský omyl, který se tu natáčel celý. Částečně tu vznikala také oblíbená pohádka Tři oříšky pro Popelku.

„Větší zájem pociťujeme především v posledních třech čtyřech letech,“ konstatuje Bojčuk, podle něhož přijíždějí i štáby ze zahraničí. To si vysvětluje systémem pobídek, které umožňují vracet filmovým štábům až 20 procent v Česku utracených nákladů.

Herec Jaroslav Plesl, který ve snímku ztvární postavu Dobeše z Bechyně, považuje Švihov za zajímavý především kvůli stavebnímu charakteru. Hodnotí jej jako pomyslný přechod mezi hradem a zámkem.

„Je to hrad, zároveň už ale splňuje všechny požadavky moderního a přepychového bydlení. Interiéry jsou větší a vzdušnější než bývají na ostatních hradech. Vůbec se nedivím, že se tady točí interiér císařského sídla,“ poznamenal Plesl.

Hlas pro římského krále se kromě Švihova natáčel také na Berounce, dál se bude filmovat na Kosti, Pernštejně či na Pálavě.

V Plzeňském kraji vznikala v minulosti řada českých i zahraničních snímků. „Reálné kulisy středověkých hradů jsou stěží napodobitelné, proto se filmaři rádi vracejí třeba na Rabí, Švihov nebo na Velhartice,“ uvádí Jitka Skořepová z Národního památkového ústavu a dodává, že mezi filmaři jsou oblíbené také kláštery. Například v interiérech kladrubského klášterního chrámu se odehrávala část pohádky Tři bratři.

Filmaři na Švihově

Podle švihovského kastelána Lukáše Bojčuka s sebou natáčení přináší i některá omezení. Tím hlavním je samozřejmě uzavření areálu pro návštěvníky. Kromě toho je nutná příprava hradu před natáčením a poté zase úklid.

„Ale kromě nájemného nám to přináší i publicitu. Lidem se památky ve filmech a pohádkách líbí. Rádi se poté přijíždějí podívat na místa natáčení,“ popisuje svou zkušenost Bojčuk.

To potvrzuje i Ilona Šnebergerová z krajského úřadu. Seriál Policie Modrava podle ní výrazně zvedl počet návštěvníků Šumavy. V Kašperských Horách kvůli tomu vznikly dva okruhy po místech, na nichž se jednotlivé scény natáčely.

„Uvažujeme o tom, že bychom využili obliby snímků režiséra Tomáše Vorla Cesta z města a těch dalších, ty se točily v Rabštejně nad Střelou,“ uvádí Šnebergerová.

Zpropagovat místa, která se ve filmech objeví, je však až druhořadým úkolem. Tím primárním je přilákat do kraje filmařů ještě víc. Pomoci tomu má také Filmová kancelář západní Čechy.