Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní park Šumava propouští, nemocnice i firmy v Plzni lidem přidají

  9:16aktualizováno  9:16
Správa Národního parku Šumava chystá na nadcházející rok další propuštění. Potýká se s omezením finančních zdrojů. Zaměstnancům se tak snižuje i průměrná mzda. Ze státních organizací svým lidem přidává jen Fakultní nemocnice v Plzni.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

"O žádném zvyšování platů nemůže být ani řeč. Naopak kvůli resortním škrtům bude nezbytné další propouštění," uvedl mluvčí Správy NP Šumava Pavel Pechoušek.

Kolik lidí bude muset odejít, se v tuto chvíli neví. Na začátku letošního roku zaměstnával park 312 lidí. V průběhu roku se pak s jedenácti rozloučil (čtěte zde). Dalším končí smlouva na dobu určitou k 31. prosinci.

Ještě vloni uvádělo vedení NP Šumava průměrnou mzdu kolem 23 tisíc korun. Tedy sumu srovnatelnou s aktuálním průměrem v Plzeňském kraji. Letos už zaměstnanci parku vydělávají v průměru o zhruba tisícikorunu méně.

Sestry dostanou tři tisíce navíc, doktoři sedm

Z průzkumu MF DNES mezi největšími zaměstnavateli v regionu vyplynulo, že jednou z mála institucí, kde si lidé od Nového roku polepší, je plzeňská Fakultní nemocnice.

V kolonce hrubá mzda uvidí částky o několik tisíc vyšší než letos. "Můžeme navýšit platy o deset procent. Pokud získáme od zdravotních pojišťoven 100 procent paušální platby, kterou jsme dostávali v roce 2010," vysvětluje mluvčí FN Plzeň Renata Jenšíková. Například zdravotní sestry by si tak polepšily minimálně o tři tisíce korun, lékaři pak bezmála o sedm tisíc. Nyní totiž v průměru berou 30 624 respektive 69 395 korun.

"To je průměrný plat vypočítaný za prvních deset letošních měsíců. Celkový roční průměrný plat se ale ještě výrazně navýší o prosincové platy s plánovanými odměnami," podotýká Renata Jenšíková.

Konkrétně za prosinec vyplatila FN Plzeň na vánočních prémiích celkem 112 milionů korun. Tedy dvojnásobek částky, kterou vyplatila zaměstnancům na odměnách před Vánocemi 2010.

Veseleji se bude na Nový rok vstávat i zaměstnancům strojírenských a energetických firem. O dvě procenta vzrostou od ledna platy pracovníkům plynárenské firmy RWE Energie. Na 1 400 lidí, kteří pracují na západě Čech ve firmách skupiny ČEZ, si platově polepší o 2,5 procenta.

"Je to nárůst tarifních mezd. Dohodnutý na kolektivním vyjednávání . Po dvou letech, kdy byly platy zmrazeny," vysvětluje mluvčí ČEZ Martin Sobotka.

Po stejně dlouhé době dostane přidáno i více než tisíc zaměstnanců Plzeňských městských dopravních podniků. "Podle platné kolektivní smlouvy dojde k navýšení o tři procenta," vyčíslila Kateřina Fránová.

Maximálně o tři a půl procenta si polepší pracovníci Vodárny Plzeň. Jisté to však ještě není. "Zatím stále jednáme s odbory," řekla asistentka generálního ředitele Kateřina Chmelíčková.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Najdete na iDNES.cz