Developer a bývalý cyklokrosový závodník Roman Kreuziger ukazuje pozemky na...

Developer a bývalý cyklokrosový závodník Roman Kreuziger ukazuje pozemky na Zhůří u Horské Kvildy, kde chce postavit několik domů. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Kreuziger starší chce obnovit šumavskou osadu, národní park nesouhlasí

  • 20
Bývalý cyklokrosař Roman Kreuziger starší koupil před dvěma roky na Šumavě pozemky, kde dříve stála obec Zhůří a chce ji částečně obnovit. Národní park Šumava mu ale nedal souhlas a chce, aby pozemky prodal státu. Sporem se v pátek zabýval klatovský soud.

Podle platného územního plánu města Rejštejn, pod nějž patří i zaniklá obec Zhůří, je v této části Šumavy výstavba možná, byť s výraznými omezeními.

„Kdyby někdo řekl, že v oblasti nepovolí stavět, pozemky bych nikdy nekupoval. Ale všichni říkali, a z dokumentů vyplývalo, že se stavět může,“ prohlásil Roman Kreuziger.

Mluvčí Národního parku Šumava (NP) Jan Dvořák tvrdí, že park s územním plánem Rejštejna nesouhlasí. „Oblast bývalého Zhůří je cenné území, na kterém se vyskytují chráněné druhy,“ řekl Dvořák.

Pozemky u Rejštejna, kde bývala osada Zhůří

Park nejprve chtěl, aby mu Kreuziger prodal asi osm hektarů pozemků někdejší obce na základě dohody. Když na to nepřistoupil, NP jej zažaloval.

V žalobě park argumentuje zákonem o ochraně přírody z roku 1991, podle kterého musejí vlastníci při zamýšleném prodeji nezastavěné pozemky přednostně nabídnout státu a až poté, když o ně do 60 dnů nemá stát zájem, je mohou prodat. Podle NP původní majitelé takovou nabídku státu neučinili.

Soudy už v minulosti rozhodovaly, zda územní plán města Rejštejna vůbec platí. Výsledek je, že platí, ač je podle krajského úřadu v rozporu se zákonem.

Před dvěma lety Roman Kreuziger oslovil architekta Jaroslava Trávníčka s tím, že by chtěl obnovit obec Zhůří.

„Jako architekt jsem byl nadšený. Od roku 1953 tam byla jedna z největších protivzdušných vojenských základen, používalo se tam zařízení Tamara. Základna je už zlikvidovaná. Aby zamýšlené stavby nenarušily krajinný ráz, po přepracování projektu má vzniknout pět rodinných domů, z toho tři na základech původních staveb, u silnice třetí třídy,“ vysvětlil architekt.

Elektřina je už teď nedaleko zamýšlené osady, vede podél takzvané Zlaté stezky ze 14. století. Vytápění domů by zajišťovaly 20 až 30 metrů hluboké geotermální vrty.

Starosta Rejštejna Horst Hasenhörl řekl, že nedaleko Zhůří i nadále zůstaly čtyři domky po bývalých armádních důstojnících. Lidé je užívají k rekreaci.

Soud ve sporu Kreuziger a NP Šumava ještě nerozhodl. Roman Kreuziger ale nezahálí. Před několika dny požádal k záměru Zhůří o posudek EIA, tedy posouzení vlivu staveb na životní prostředí.

Osada Zhůří bývala poblíž Horské Kvildy.

Osada Zhůří bývala poblíž Horské Kvildy.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz