Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petice podnikatelů žádá změnu parkování na klatovském náměstí

  8:40aktualizováno  8:40
Placené parkování na klatovském náměstí Míru podle podnikatelů umrtvuje život v centru. Pomocí petice, kterou už podepsalo přes 600 lidí, chtějí dosáhnout, aby tu bylo možné parkovat hodinu zdarma. Někteří lidé ale mají názor zcela opačný.

Náměstí Míru v Klatovech. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Za peticí stojí občanské sdružení Prosperita pro Klatovy. "Centrum, území vymezené bývalými městskými hradbami, je stále méně živé. Návštěvníků i zákazníků ubývá. Příčin je asi více, ale jednou z hlavních je málo míst k parkování a stávající systém placení za parkování," vysvětluje jeden ze tří zakládajících členů sdružení, 70letý živnostník Emanuel Volf.

Petice žádá, aby místa v centru neblokovaly dlouhodobě parkující vozy a aby byla místa k dispozici lidem pro krátkodobé návštěvy centra.

"A proto by měla být první hodina parkování zdarma a potom progresivně zpoplatněné stání," vysvětluje Volf.

"Asi před rokem jsme radní kvůli parkování kontaktovali. Ale nic z toho nebylo. Proto jsme se rozhodli dát dohromady tak tři tisícovky podpisů, a to už snad bude mít nějakou váhu," věří iniciátor petice.

Starosta Klatov Rudolf Salvetr si ale nevzpomíná, že by za ním kvůli parkování někdo přišel. Pokud se týká režimu placení a parkování v centru města, snaží se ho prý radnice dlouhodobě držet.

"Naposledy jsme upravovali ceny asi před šesti lety. Kvůli zvýšení počtu parkovacích míst jsme odstranili v některých ulicích zákazové značky, aby tam řidiči mohli zaparkovat," říká Salvetr. Připomíná, že také přibylo parkoviště u hradeb pod Černou věží, kde se neplatí. A je od náměstí pár minut.

"Stávající režim parkování v centru má logiku. Chceme, aby si lidé do města autem dojeli, aby měli kde zaparkovat, vyřídili, co potřebují, a místo co nejrychleji opustili, aby mohli zaparkovat zase jiní. Pokud nebudeme v centru parkovné vybírat, bude z náměstí jedno velké parkoviště," vysvětluje starosta.

Ovšem autoři petice s tím souhlasí jen zčásti. Jsou pro, aby auta v centru nestála dlouho, ale nesouhlasí s placením parkovného alespoň za první hodinu stání. "Dnes lidé nejdou tam, kam nemohou dojet autem. A když musí zaplatit za parkování, tak si také rozmyslí, jestli tam vůbec vyrazí," tvrdí Volf.

Obchody dělají město městem, říká živnostník

Podle něj režim parkování může i za to, že mnoho bývalých prodejen je prázdných, a varuje, že nakonec budou muset zavřít všichni. "Centrum města bez čilého obchodního ruchu ztrácí atraktivitu. Obchody dělají město městem," říká Volf.

Ten připouští, že navrhovaná změna výběru parkovného může snížit vybranou částku. "Ale myslíme si, že i kdyby se nevybralo vůbec nic, určitě by to pro město představovalo menší problém než umrtvení centra," dodává Volf.

A co na to říkají další obyvatelé Klatov? "Já bych auta z náměstí vyhnal úplně, aby tam byl klid, aby se tam dalo relaxovat při procházkách, nebo posedět na lavičkách u kašny," myslí si Zdeněk Buček.

"Mně to nevadí, deset korun za tu chvilku mě nezruinuje," konstatuje Hana Jaklová. Už teď prý mnohdy hodně dlouho hledá volné místo na parkování.

"Jsem pro navrhované změny, a kdybych věděl, kde mohu petici podepsat, podepíšu ji," tvrdí zase Jiří Ponocný.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Nafotil okupovanou Plzeň, za týden snímky prodal německému Der Spiegel

21. srpen 1968 v Plzni

Když 21. srpna 1968 přijela do Plzně vojska Varšavské smlouvy, Jiří Plzák si pověsil na krk dva fotoaparáty a všechno...

Najdete na iDNES.cz