Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Kdo dostane dotaci od teplárny? Rozhodovat by měl nadační fond

  • 1
Plzeňská teplárenská a FC Viktoria Plzeň podepsaly smlouvu na reklamu. Fotbalisté tak získají od městské společnosti 1,3 milionu korun na mládežnické oddíly. Dohoda však připomněla, že radnice nemá dobře vyřešený způsob, jak v takových případech rozdělovat veřejné peníze. Kvůli tomu vzniká nadační fond teplárny.

„Od roku 2007 jsme již takto Viktorce prostřednictvím reklamních smluv poskytli víc než jedenáct milionů korun,“ uvedl Tomáš Drápela, generální ředitel Plzeňské teplárenské.

Jenomže právě Plzeňská teplárenská by se z podstaty měla starat o něco jiného než jak zvláštní oklikou přes smlouvy na reklamu řešit podporu sportu. Navíc se tím zamlžují pravidla pro přidělování dotací.

Teplárna přitom vedle radnice hraje roli dalšího zdroje finančních injekcí například i pro zdravotnictví, školství nebo zoologickou zahradu.

Lidé z vedení města vědí, že to není ideální stav. Už loni se proto začali zabývat tím, že vznikne nadační fond teplárny, aby byla pro rozdělování peněz stanovena jasnější pravidla než dnes.

S myšlenkou na zřízení fondu vyrukoval jako první právě šéf teplárny Tomáš Drápela. Na začátku minulého roku sám prezentoval výhrady k dosavadnímu systému a přiznal, že má problém s případným obhajováním dotací poskytovaných teplárnou.

Radnice se však od loňska v otázce nadačního fondu nehnula z místa. Náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS řekl, že se na další jednání nedostalo. „Nebylo to na pořadu dne,“ uvedl.

Náměstek připustil, že je třeba dosavadní praxi změnit. Upozornil, že peníze městské firmy jdou sportovcům s požehnáním radních, kteří představují valnou hromadu společnosti.

Šindelář ovšem uznal, že teplárna by takové dotace rozdělovat neměla. „To by měla být věc nadačního fondu,“ konstatoval.

Primátor Martin Zrzavecký z ČSSD tvrdí, že se na vzniku nadačního fondu pracuje. Dokonce řekl, že je instituce v podstatě založená, ale není personálně obsazena. To by měla podle primátora na základě doporučení rady provést teplárna.

„Máme jasno, že bychom to chtěli udělat nejpozději v září, aby lidé dosazení do fondu byli schopni do začátku roku 2016 připravit pravidla pro přidělování dotací. Není možné si jen říct: ‚Tomu dám, tomu nedám.‘ Mělo by to mít nějakou formu, jako je například ve sportovní komisi, která na základě čitelných ukazatelů přerozděluje konkrétní částku,“ prohlásil Zrzavecký.

Podle něj místa v nadačním fondu připadnou zaměstnancům společnosti a zastupitelům města.

Šéf klubu zastupitelů opoziční TOP 09 Michal Vozobule už v únoru řekl, že mu vadí, že se založení fondu stále ještě nevyřešilo. „Jako systémový nástroj je nadační fond lepší než dosavadní praxe. Je to transparentnější model. Pokud ovšem ve fondu zasednou zástupci koalice z radnice, bude to dost podobné, jako když rozhodovalo představenstvo teplárny. Možná by bylo lepší vytvořit k tomu nějaký reprezentativní sbor osobností,“ konstatoval.