Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politici se nemohou dohodnout, kdo bude rozdělovat miliony z teplárny

  18:21aktualizováno  18:21
Nadační fond, který měl od začátku roku rozdělovat dotace z Plzeňské teplárenské, zatím nefunguje. Politici se totiž nedohodli, kdo bude o penězích rozhodovat. O pozici v nadaci měl zájem bývalý předseda představenstva teplárny a vlivný člen plzeňské ODS Roman Jurečko. U zástupců některých stran ale narazil.

O pozici v nové instituci měl zájem bývalý předseda představenstva teplárny a vlivný člen plzeňské ODS Roman Jurečko. | foto: Stanislav ZbyněkČTK

Představenstvo nejbohatší městské firmy dosud rozdávalo ročně kolem 20 milionů korun sportovním klubům, školám, nemocnici nebo kulturním a sociálním institucím. Občas ale bylo slyšet kritiku, že takové finanční dary využívají politici spojení s teplárnou ke zviditelnění a k posílení svého vlivu.

Navíc je rozdávání milionů ze zisku v podstatě v přímém rozporu s hlavním úkolem městské teplárny, která se má starat především o výrobu co nejlevnějšího tepla.

I proto loni v květnu generální ředitel teplárny Tomáš Drápela ohlásil plán sponzorské peníze rozdělovat přes nadaci. Vedení radnice pak schválilo, že vznikne nadační fond a nový systém měl fungovat od začátku letošního roku.
Jenže nefunguje.

Převedení nápadu do praxe se zaseklo a z plánu založit nadaci se stal horký brambor, který si mezi sebou radní v Plzni přehazují. Jedním z důvodů je skutečnost, že se politici nedohodli, kdo vlastně bude peníze rozdělovat. 

O pozici v nové instituci měl zájem bývalý předseda představenstva teplárny a vlivný člen plzeňské ODS Roman Jurečko. „Chtěl jsem být v tom nadačním fondu,“ potvrdil. J

urečko však má pověst kontroverzní osobnosti, která v Plzni dlouhodobě až příliš ovlivňuje poměry v komunální politice.

Má proto dost kritiků, takže u zástupců některých stran narazil. Podle informací MF DNES se proti němu postavili v rámci koaličních jednání zástupci Občanů patriotů a KDU-ČSL.

U silnějších stran ODS a ČSSD by Jurečko zřejmě prošel, ale ty podle koaličních pravidel patrně nemohou slabší partnery ve sporných záležitostech ignorovat.

Jurečko teď mluví o snaze některých konkurentů jej diskreditovat. Tvrdí, že se o funkci ucházel, i když věděl, že to může vzbudit odpor. Prý svým odpůrcům nechtěl ustupovat. Nicméně musel.

Zástupci radnice nyní přemýšlí, jak si s problémem s nadačním fondem teplárny poradí. Objevily se i úvahy, že by mohli od plánu zcela ustoupit.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký z ČSSD nicméně tvrdí, že myšlenka žije. „Fond není mrtvý. Jen chceme počkat, až nastoupí noví lidé do představenstva teplárenské, a ti ať se potom dohodnou na řešení,“ prohlásil primátor.

Roman Jurečko řekl, že už se s největší pravděpodobností nebude o funkci ve fondu ucházet. „Myslím, že je to vyřešená záležitost,“ uvedl.

Náměstek primátora Martin Baxa z ODS nechtěl spor o Jurečka komentovat. „My v ODS jsme přesvědčeni, že by nadační fond fungovat měl, a v rámci koaličních jednání bylo rozhodnuto, že se obsazení fondu ještě posune,“ sdělil Baxa.

Peníze by mohl rozdělovat sbor osobností, míní Vozobule

Zastupitel Jiří Bis z ČSSD, který byl znovu zvolen do představenstva teplárny, tvrdí, že se vedení společnosti stále chce rozdělování dotací zbavit.

„Pro fond by se měla sestavit skupina politiků a ti ať si o tom rozhodují. Asi si nikdo nepřeje, aby kolem toho byla velká diskuse a pořád se něco zpochybňovalo. Je třeba sestavit vedení fondu, aby skutečně rozdělovalo peníze a neřešilo v souvislosti tím něco jiného,“ sdělil.

Bis se domnívá, že pokud by se fond nepodařilo obsadit, pak by rozdělení dotací mohlo navrhovat vedení teplárny, ale museli by to schválit radní v roli valné hromady městské společnosti.

Šéf klubu zastupitelů opoziční TOP 09 Michal Vozobule řekl, že mu vadí, když se založení fondu stále ještě nevyřešilo.

„Jako systémový nástroj je nadační fond lepší než dosavadní praxe. Je to transparentnější model. Pokud ovšem ve fondu zasednou zástupci koalice z radnice, bude to dost podobné, jako když rozhodovalo představenstvo teplárny. Možná by bylo lepší vytvořit k tomu nějaký reprezentativní sbor osobností,“ konstatoval.
Nejčtenější

Slavia klopýtla, Plzeň se vzdálila. Brnu a Baníku uniká záchrana

Liberecký brankář Václav Hladký zasahuje před slávistou Tomášem Součkem.

Plzeňští fotbalisté jsou o něco blíž k titulu v první lize, Ostrava a Brno zase pádu do druhé ligy. V 25. kole lídr...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...Plzeň, nebo Slavia? Los i náskok hrají pro lídra, euforie pro obhájce

Radost fotbalistů Plzně z vyrovnávacího gólu v utkání proti Spartě

Jedni dostali šanci, v kterou už ani nedoufali. „Myslím si, že liga ještě může být zajímavá,“ usmívá se slávistický...

Jsem zklamaný, že jsme nevyhráli, řekl Hapal. Tým chválil za druhou půli

Pavel Hapal, trenér Sparty

Byl to nejlepší výkon sparťanských fotbalistů pod jeho vedením. „Ale jsem zklamaný z výsledku,“ řekl trenér Pavel...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Další z rubriky

Dobrodruh řídil v Africe trajekt, přespal u Masajů, dostal ale i malárii

Dobrodruh Slávek Král prožil v Africe pět měsíců. Během cestování plnil řadu...

Stopování a poznávání nových kultur a lidí patří mezi největší koníčky plzeňského cestovatele Slávka Krále. Tentokrát...

Děti do 15 let a důchodci by měli mít MHD zdarma, míní primátor Plzně

Poslední jízda trolejbusu Škoda 15Tr plzeňskými ulicemi.

Plzeňští radní zvažují rozšířit okruh lidí, kteří by městskou hromadnou dopravou cestovali zadarmo. Mělo by se jednat o...

VIDEO: Muž v Plzni bil a znásilňoval prostitutky, chytili ho při činu

Plzeňští kriminalisté obvinili jednatřicetiletého muže ze znásilnění. Podle...

Policisté zadrželi a obvinili jednatřicetiletého muže, který přepadával prostitutky v Plzni. Podle kriminalistů od...

Najdete na iDNES.cz