Václav Chvátal z tachovského Muzea Českého lesa u nového náhrobku rabína...

Václav Chvátal z tachovského Muzea Českého lesa u nového náhrobku rabína Nachuma Sofera. | foto: Ladislav Vaindl, 5plus2.cz

Před 200 lety zemřel zázračný rabín. K jeho hrobu chodí prosebníci dodnes

  • 5
Dvě stě let letos uplyne od smrti Nachuma Sofera, který bývá nazýván zázračným rabínem. K jeho hrobu do Tachova dlouhá léta jezdili lidé z celého světa, protože podle legend se plnila přání, která u náhrobku vyřkli. Poutníci prosili o potomky, o úspěch v obchodě i o ochranu před zlými sousedkami.

„Už za jeho života mu lidé připisovali podivuhodnou moc. Ale slavným se stal až po své smrti. Až do začátku druhé světové války k jeho hrobu mířilo mnoho poutníků,“ říká Václav Chvátal z tachovského Muzea Českého lesa.

O pomoc rabína nechodili žádat pouze Židé, ale také lidé jiných vyznání, a to až ze zámoří.

Jedním z příběhů spojených s osobou Nachuma Sofera je ten, který se prý odehrál v první polovině 19. století. V roce 1841 těžce onemocněl rabín Mendel Hirsch. Zoufalá manželka prý přišla k Nachumovu hrobu, kde byla osvícena. Běžela do synagogy a tam prosila, aby její manžel mohl žít ještě deset let. A to se také stalo. Mendel zemřel až v roce 1851.

Problémy, s nimiž lidé k hrobu chodili, byly různorodé. Jeden muž například žádal o úspěch v obchodě, manželé zase prosili, aby měli potomka. Zaznamenáno je i přání ženy, která přišla rabína požádat o ochranu před zlými sousedkami.

Rok 1938 a nástup nacismu tradici přeťal. A k jejímu obnovení nedošlo ani po skončení války. Naopak, náhrobek rabína Nachuma zmizel. „Bylo to nejspíše v souvislosti s rozšiřováním křižovatky. Některé náhrobky byly převezeny do Mariánských Lázní, jiné skončily neznámo kde. A to je i případ toho rabínova,“ konstatuje Chvátal.

Ten se zasadil o to, aby byl vytvořen náhrobek nový. Na židovském hřbitově je k vidění od loňského roku. A od té doby sem znovu chodí prosebníci.

„Od zřízení repliky zde nacházíme lístky s modlitbami, svíčky, kamínky. Prostě stopy toho, že sem někdo jezdí. Pro spoustu lidí, hlavně ze zahraničí, je to důležité místo,“ dodává Chvátal.

Nový náhrobek byl vytvořen podle fotografie starého. Je na něm i stejný nápis. V neděli 19. dubna se od 15:30 hodin na starém tachovském židovském hřbitově uskuteční vzpomínková akce, jejíž účastníci uctí památku zesnulého rabína.