Zvonař Petr Rudolf Manoušek přeměřil prostory a stávající dva zvony ve věži

Zvonař Petr Rudolf Manoušek přeměřil prostory a stávající dva zvony ve věži chrámu sv. Bartoloměje v Plzni. Do konce roku 2014 by měl tento zvonař vyrobit a osadit další 4 bronzové zvony. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Chybějící zvony pro věž plzeňského chrámu vyrobí zvonař Manoušek

  • 0
Na věž chrámu svatého Bartoloměje v centru Plzně se v příštím roce vrátí čtyři chybějící zvony, na které už lidé ve veřejné sbírce poslali přes dva miliony korun. Všech šest se poprvé rozezní s příchodem roku 2015, kdy se Plzeň stane evropským hlavním městem kultury. Alespoň tak si to tým připravující akci představuje.

"Kdyby se zvony poprvé nerozezněly s příchodem 1. ledna 2015, nedávala by sbírka a snaha o obnovení zvonů smysl. To se musí povést, protože rok 2015, kdy se Plzeň stane Evropským hlavním městem kultury, se musí odbít všemi zvony," říká architekt Jiří Boudník ze společnosti Plzeň 2015.

"Dokonce i plán s plzeňskou diecézí je takový, že se v ten okamžik rozezní zvony ve všech věžích v Plzeňském kraji. Hlavní město kultury není jen o Plzni, ale o celém regionu od Rokycan až po hranice na Tachovsku," vysvětluje Boudník.

Čtyři chybějící zvony vytvoří Petr Rudolf Manoušek, který v pátek odpoledne detailně zkoumal ve věži katedrály svatého Bartoloměje v Plzni dva zvony, jejichž hlas se pravidelně nese nad městem. Přesněji řečeno, dva hodně velké a dva o něco menší zvony. Z nejvyšší kostelní věže v Čechách se tak při slavnostních příležitostech zase budou melodie, které vytvoří souhra pěti až šesti zvonů.

Ve veřejné sbírce Plzeňané zatím poslali na konto necelé dva miliony korun. Na všechny zvony, jejich dopravu do Plzně, osazení do věže i elektronické ovládání zvonů dohromady spolkne přes osm milionů korun. I když v Plzni dříve působila zvonařská rodina Pernerů, zvony budou nakonec z dílny původně pražského zvonařského rodu Manoušků. Petr Rudolf Manoušek ve veřejné soutěži nabídl nejnižší cenu.

Plzeňské zvony bude odlévat ve zvonařské dílně Royal Eijsbouts v Holandsku, protože jeho pražskou dílnu na Zbraslavi zničila v roce 2002 povodeň. Právě viceprezident společnosti Joep G.A. van Brussel v pátek s Manouškem důkladně proměřoval věž plzeňské katedrály, zkoumal dva stávající zvony a společně propočítávali, jestli se do věže zvony vejdou a budou mít dost místa i při zvonění. U všeho asistoval i statik.

Manoušek navíc důkladně zkoumal, jak jsou oba stávající zvony na věži naladěné. Vyrobit zvon není podle něho nic jednoduchého. Zvonař musí dokonale propočítat tvar zvonu včetně toho, jak se na výsledném tónu projeví jeho zdobení.

"Zvon je na rozdíl mnoha jiných nástrojů naladěn už před výrobou. Pokud nepukne a není zničen, zní pořád stejně. Já předpokládám, že nové zvony nečeká osud jejich předchůdců, kdy zvony byly zničené, rozbité a za války odvezené," vysvětlil zvonař Petr Rudolf Manoušek.

Plzeňské zvony budou z klasické zvonoviny, tedy 22 procent čistého cínu a zbytek tvoří čistá měď. Pro laiky je překvapením, že při výrobě zvonů má nezastupitelnou roli i pivo. Nejde o to, že by ho zvonař pil, ale on ho používá jako jednu z příměsí při výrobě hliněného pláště formy. Do téhle speciální hlíny se navíc přidává i kravská srst, obilné plevy a spousty dalších neobvyklých přísad, jež ale zaručí dokonalost formy pro odlévání zvonů.

Až se plná sestava zvonů na věži plzeňské katedrály poprvé rozezní, vše bude řídit počítač.