Marian Beke kontroluje novou rozetu před její montáží na věž dýšinského kostela. | foto: Jaromír Pech, MAFRA

Na věž kostela v Dýšině se po létech vrátily zlaté rozety

  • 1
Zlaté rozety se na věž kostela v Dýšině na Plzeňsku vrátily po třiceti letech, kdy je shodila vichřice. Nové vyrobil umělecký kovář Václav Minařík z Kladna a o víkendu je na věž připevnili specialisté.

Na opravu kostela vypsala obec před dvěma lety sbírku. Střecha se totiž rozpadá a zdi praskají. "Minulý rok se tady zastavil kovář Minařík z Kladna. Navrhl, že by nám do sbírky přispěl nikoliv finančně, ale materiálně," vzpomíná místní farář Pavel Petrašovský a dodává, že kromě rozet vytvořil kovář pro Dýšinu také pozlacený kříž, který už několik měsíců zdobí průčelí kostela.

Rozeta

Rozeta (z francouzského "la rosette" - růžička) je v architektuře označení pro kruhové okno, často velkých rozměrů, umístěné většinou nad vstupním portálem stavby nebo ve štítech příčních chrámových lodí. V Evropě je typické pro gotické kostely i pro synagogy, kde bývá vyplněna vitrážemi.

zdroj: Wikipedie

Rozety byly navrženy podle původního vzoru. "Zatímco jedna se dochovala celá, druhá jen z jedné třetiny. Musel rozetu tedy dotvořit tak, jak pravděpodobně vypadala," přibližuje Petrašovský.

Nové rozety by měly vydržet i silnější nápor větru. A podle faráře se jejich podoba zachovala na starých obrázcích, kde pěkně doplňovaly siluetu kostela.

O víkendu se v Dýšině uskutečnily také oslavy posvícení. "Posvícení pochází ze slova posvětit. Určuje se podle data posvěcení kostela, každá ves ho tedy slaví v jiný den," vysvětluje Petrašovský.

Dýšinský kostel posvětil 15. března 1328 biskup Přibyslav z Prahy. "Dlouho se to ale nevědělo. Zjistili to až dělníci, kteří počátkem 20. století na kostele škrábali omítku a objevili gotický nápis, který tuto významnou událost připomínal," řekl Petrašovský.

Jak oslavit posvícení, když připadá zrovna na postní dobu před Velikonocemi, byl pro Dýšinské dlouho oříšek. "Letos nás napadlo spojit oslavy se slovem posvítit," vysvětlil Petrašovský.

V sobotu se proto na faře sešli zájemci, vyrobili si lampiony a s nimi se za tmy vydali na pouť ke křížku v lese u Nové Huti, kde je nově instalovaný keramický obraz sv. Šimona a Judy i tělo Ježíše. "Doufáme, že se tato tradice ujme a budeme ji opakovat i v dalších letech," věří farář Petrašovský. V neděli se v Dýšině uskutečnila také mše svatá, sloužil ji plzeňský biskup Mons. František Radkovský.