Zapomenuté a zanedbané křížky v okolí Plané na Tachovsku nabízí místní

Zapomenuté a zanedbané křížky v okolí Plané na Tachovsku nabízí místní okrašlovací spolek k adopci opatrovníkům. | foto: KOS Planá

Na Tachovsku si můžete adoptovat boží muka. Přispějete k jejich záchraně

  • 1
Neobvyklým způsobem přistoupili v Plané na Tachovsku k záchraně poničených křížků a božích muk v krajině. Nabízejí je k adopci dobrovolníkům, kteří drobné architektonické památky opravují a pečují o jejich okolí.

Tímto způsobem se opatrovníci ujeli už patnácti křížků a v nejbližší době sdružení nabídne k adopci další. S projektem nazvaným "Adopce na blízko" přišel plánský Kulturní a okrašlovací spolek KOS.

Podle Blanky Borůvkové ze spolku je kolem Plané mnoho menších i větších kamenných památek. Bohužel většinou jsou poničené nebo zapomenuté a zarostlé v houští.

Opravený kříž kameníka G. Böhma mezi obcemi Svahy a Zliv

"Většina těchto památek přitom podává cenné svědectví o lidech, kteří tady žili v 18. a 19. století," říká Borůvková.

Spolek zpracoval mapku s vyznačenými křížky i jejich snímky a zájemci se pak sami začali hlásit a brát si křížky do opatrovnictví. Většinou jsou to místní lidé nebo chalupáři, kteří kolem křížků pravidelně projíždějí či procházejí.

O památky pečují podle svých možností. "Náš spolek je pak partnerem při zpracování podkladů a jednání s dotčenými úřady a majiteli pozemků," dodal Borůvková.

Některé křížky se už dočkaly i celkové obnovy - například jeden ze 150 let starých barokních křížů z dílny lidového kameníka Georga Böhma na cestě ze Svahů do Zlivu. Nedávno byl doplněn figurou Krista na plechu z dílny plzeňského akademického malíře Jaroslava Šindeláře.

Představou okrašlovacího spolku je, že z opatrovnictví a péče o křížky se stane tradice, která se v ideálním případě bude v rodinách dědit z generace na generaci.

"Dnešní doba toho po sobě v krajině bohužel tolik zajímavého zřejmě nezanechá. A tak bychom měli alespoň opravit a zachránit to, co jsme před nedávnem nechali zničit," dodává Borůvková.