Při cestě vzhůru je skialpové vázání přepnuté na "volnou patu" a na lyžích jsou

Při cestě vzhůru je skialpové vázání přepnuté na "volnou patu" a na lyžích jsou zespoda připnuté pásy proti klouzání zpět. | foto: E.Z.

Na Šumavě vyznačili sedm nových tras pro skialpinisty

  • 0
Poprvé v historii budou mít v nadcházející sezoně turisté na Šumavě k dispozici sedm vyznačených tras pro skialpinisty. Tito vyznavači lyžařských túr, kteří zdolávají kopce nahoru i dolů hlavně bez použití lanovek, nepůsobí všem jen potěšení.

Když se skialpinisté pustí například v chráněných krajinných oblastech, kam se jim zlíbí, může to skončit přinejmenším pokutou od správců rezervace. Ale i úrazem.

"Právě úrazy skialpinistů tvoří podstatnou část zásahů Horské služby Šumava," říká její náčelník Michal Janďura.

Skialpinismus

Disciplína, při které mají lyžaři výbavu podobnou jako na sjezd, ale na lyžích díky speciálnímu vázání mohou i běhat a chodit vzhůru do kopce. Díky tomu nemusí využívat lanovky a raději se pohybují mimo upravené sjezdovky.

Proto chtěli záchranáři skialpinisty nasměrovat ze značených sjezdových tratí do volného terénu. "Cílem je i ochrana přírody, kdy nechceme, aby se lidé pohybovali v lesních porostech v chráněných územích, takže jsme skialpinisty stáhli na cesty značené Klubem českých turistů," řekl Janďura.

Trasy jsou označené speciálními žlutými kulatými značkami s vyobrazením lyžaře. Na Železnorudsku je sedm skituringových tras, z nich pět se točí přímo kolem vrcholu Špičák. Neminou ani vrchol Pancíře, který leží 1 214 metrů nad mořem.

K nejjednodušším trasám patří výstup za benzinou v Železné Rudě po značené turistické cestě na hráz Čertova jezera a odtud po žluté do sportovního areálu Špičák.

Nejtěžší trasa je pod sedačkovou lanovkou na vrchol Špičáku a pak nejprudší sjezdovce v Česku - po Šancích zase směrem do sportovního areálu Špičák. Další vede například z brčálnického údolí od železniční zastávky Hojsova Stráž - Brčálník vzhůru směrem na Tomandlův kříž a vrchol Pancíře.

"Koncipovali jsme trasy tak, aby se na vrcholových trasách mohli skialpinisté občerstvit, ať je to na chatě na Pancíři, nebo na nově zbudovaném stánku na vrcholu Špičáku," řekl Janďura. 

Horská služba ošetří na celé Šumavě kolem 800 úrazů za sezonu, z toho na volný terén, což jsou běžkaři, chodci na sněžnicích a skialpinisté, připadá osm až deset procent z nich.