Radnici v Křimicích zdobí busta Václava Havla stará 22 let

  8:09aktualizováno  8:09
Plzeň má první místo, které připomíná Václava Havla. Jeho busta zdobí radnici v městské části Křimice. Jejím autorem je zdejší rodák Jaroslav Bocker, který bustu dokončil už před 22 lety. K vidění je ale až teď. Bocker udělal pro Plzeň i sochu generála Pattona. Radnice ji ale odmítla, protože výtvarník figuruje v seznamech StB.

Busta Václava Havla je k vidění na radnici v Plzni- Křimicích. Jejím autorem je sochař Jaroslav Bocker (na snímku). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dvaadvacet let dělí od sebe okamžiky, kdy plzeňský sochař Jaroslav Bocker dokončil bustu Václava Havla, a kdy ji slavnostně odhalil. Stalo se tak až v pondělí 8. října 2012.

Bocker je křimický rodák a když nabídl bustu Havla zdejší radnici, zastupitelé prý nebyli příliš nadšeni. Jméno sochaře je totiž v seznamech StB. "Zpočátku se tvářili divně, nakonec většina z 11 zastupitelů pro bustu hlasovala," řekl starosta Petr Otásek.

Sochař Jaroslav Bocker před pár lety udělal pro Plzeň sochu generála Pattona, ale najdete ji v Dýšině. Plzeňská radnice ji odmítla právě kvůli sochařově záznamu u StB.

Když před několika měsíci nabídl bustu Václava Havla křimickým zastupitelům, znovu riskoval, že s nabídkou neuspěje. "Všichni vnímají, co bylo o panu Bockerovi napsáno v souvislosti se sochou generála Pattona. Reakce byly velmi rozdílné. Někdo nevnímal, že jde o bustu Václava Havla, ale viděl hlavně sochaře Bockera a jeho jméno v seznamech," vysvětlil Otásek.

Sám Jaroslav Bocker ke svému jménu v seznamech StB říká, že když se o to zajímal, z ministerstva vnitra mu přišla odpověď, že je u StB evidovaný, ale žádné spisy neexistují. "Když jsem dostal tuto odpověď, říkal jsem si: 'Kdo mi to ale uvěří?' Patton už nebyl v Plzni, ale v Dýšině. Soudy nejsou levná věc, tak jsem to nechal," vysvětluje minulost Bocker. Do seznamů ho tajná bezpečnost údajně zanesla po jeho cestě do západní Evropy.

Kam ještě bustu Plzeň umístí, rozhodne magistrát

K samotné bustě Václava Havla říká, že u sochařů se prvních pět kusů považuje za originál. "Takže i tohle je originál. Úplně první originál mám doma, byl bych nešťastný, kdybych ho nemohl vidět," uvedl Bocker k sochařskému portrétu usměvavého Václava Havla, který vznikal podle fotografií.

Busta v Křimicích je první poctou loni zemřelému Václavu Havlovi v Plzni. Centrální městský obvod má vytipovaná místa, kde by mohla ještě být Havlova busta. "U podchodu u hlavního vlakového nádraží, u Velkého divadla, v dolní části Americké třídy a nově také v Borském parku," řekl starosta Jiří Strobach s tím, že rozhodnutí je na magistrátu.

Autor:

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Razie odhalila osm pěstíren konopí, vybavení musely odvézt náklaďáky

Při razii na Plzeňsku a Domažlicku policisté společně s celníky odhalili osm...

Celníci a policisté zabavili při společné akci na Plzeňsku a Domažlicku osm pěstíren konopí a zadrželi jedenáct lidí....

Po potyčce dvou mužů před nádražním bufetem v Plzni jeden zemřel

Omezení parkování autobusů na odstavné ploše u Centrálního autobusového nádraží...

K incidentu se smrtelným koncem došlo v pátek před autobusovým nádražím v Plzni. Večer tu jeden muž napadl druhého, ten...

Z Plzně posílají do Temelína kontejner na vyhořelé palivo, vydrží 60 let

Z Plzně posílají do Temelína kontejner na vyhořelé palivo.

Do Jaderné elektrárny Temelín míří první z celkem 60 kontejnerů na vyhořelé palivo, které v Plzni vyvinula společnost...

Najdete na iDNES.cz