Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Plzeňsku opět hrozí velká voda. Déšť a oteplení urychlí tání sněhu

  10:08aktualizováno  10:52
Třetí povodňové stupně na řekách o minulém víkendu byly jen předzvěstí toho, co čeká Plzeňský kraj v následujících dnech. Od dnešního dopoledne je pro region vyhlášený nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí. Má se totiž oteplit a ještě přijde silný déšť.Odpoledne zasedne povodňová komise Plzeňského kraje.

Vydatný déšť, kdy má podle matematických modelů napršet na metr čtvereční až 40 litrů vody, a teploty kolem deseti stupňů. V téhle době je to podle meteorologů nejhorší kombinace. Silný déšť ještě urychlí odtávání sněhu.

Už během dnešního dopoledne stoupla řeka Úslava v Prádle u Nepomuku, která dosáhla už druhého povodňového stupně. Způsobilo to odpouštění rybníka.

Voda už dnes odpoledne začala zaplavovat domy v Blatnici u Nýřan.

Voda už dnes odpoledne začala zaplavovat domy v Blatnici u Nýřan.

V Plzni dnes zasedala povodňová komise Plzeňského kraje, jejímuž jednání předsedal hejtman Milan Chovanec. "Nyní budeme o předpokládaném vývoji a predikci informovat obce s rozšířenou působností, aby postupovaly podle povodňových plánů," uvedl šéf odboru životního prostředí Martin Plíhal.

Český hydrometeorologický ústav zveřejnil na svých stránkách předpoklad vývoje řeky Radbuzy ve Lhotě u Plzně. Jen pro srovnání. V pátek 7. ledna řeka začínala s hladinou zhruba na 60 centimetrech a průtokem kolem osmi metrů krychlových za vteřinu.

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ DNY


Meteorologové upřesnili varování před povodňovou situací. Do pátečního rána by podle nich mělo připadnout do 15 milimetrů srážek, na jihozápadě Čech do 25 milimetrů. V pátek by déšť měl ustávat a víkend se obejde téměř bez srážek.

"Vzhledem k výraznému oteplení v kombinaci s deštěm očekáváme zrychlené odtávání sněhové pokrývky, které způsobí výrazné vzestupy hladin toků
zejména na západě a jihozápadě Čech a na dolní Ohři s dosažením 2. a 3. stupně povodňové aktivity. Na ostatním území České republiky předpokládáme vzestupy toků až na úroveň 1. či 2. stupně, pouze v povodí Odry a Moravy by vzestupy neměly dosáhnout úrovně povodňové aktivity," uvedli meteorologové.

Vodohospodáři odpouští přehrady

O dva dny později se hladina dostala na třetí povodňový stupeň - v té době byla na 3,1 metru s průtokem téměř 100 kubíků vody za vteřinu. O nastávajícím víkendu bude vody v řece zřejmě ještě víc.

Matematický model předpokládá, že hladina vyšplhá ke 3,5 metrům a za vteřinu se řekou prožene přes 130 metrů krychlových vody.

Podle šéfa Povodí Berounky v Plzni Miloně Kučery zřejmě nejvíc ovlivní déšť a tající sníh povodí řeky Mže. "Děláme co můžeme, přehrady odpouštíme už delší dobu. Například Hracholusky pojmou ještě 22 milionů krychlových metrů vody. Odpouštíme z nich maximum, co v současné době můžeme, to je 55 kubíků. Pokud ale přijde extrémní vlna, přehrada se může zaplnit velice rychle," vysvětluje Miloň Kučera.

Jestliže se přehrada naplní na maximální možný stav a voda půjde i přepadem, pak v jednom okamžiku z přehrady odteče stejné množství vody, jako do ní přiteče.

.

Autoři: ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Boleslav zničila šesti góly Opavu, Jablonec zaskočil Slavii, vyhrál i Zlín

Ladislav Takács z Mladé Boleslavi se raduje ze své trefy do sítě Opavy.

Tři „obyčejná“ utkání a jeden šlágr. Sobotní program fotbalové ligy měl obvyklou náplň čtyř duelů. Mladá Boleslav si...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Najdete na iDNES.cz