Klíště (ilustrační snímek)

Klíště (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Na Plzeňsku je letos třikrát více encefalitidy, dva muži už ochrnuli

  • 1
Hygienici v Plzeňském kraji letos evidují třikrát víc případů onemocnění klíšťovou encefalitidou než loni. Nikdo sice nezemřel, dva muži ale kvůli onemocnění ochrnuli.

"Jedním z nemocných je mladý muž, druhý senior. Při průběhu nemoci nezáleží na věku, ale na tom, jak vysokou dávkou se lidé nakazí, tedy jak dlouho je klíště přisáté," uvedla lékařka infekční kliniky FN Věra Štruncová.

Podle ní se nedá zatím říci, v jakém stavu oba muži opustí nemocnici.

"Je šance na určité zlepšení, ale nějaké trvalé následky určitě zůstanou," řekla Štruncová.

Infekční klinika letos zatím eviduje 40 potvrzených onemocnění encefalitidou. Další dva pacienti čekají na výsledky testů. Loni za celý rok měli v Plzni 46 pacientů s tímto nejzávažnějším virovým onemocněním mozku.

Plzeňský kraj není výjimkou, extrémně vysoký výskyt encefalitidy je letos v celé zemi (čtěte zde).

Očkování stojí patnáct set korun, léčba i milion

"Proočkovanost je v Česku stále velmi malá. Lidé věří, že právě oni neonemocní a bojí se bohužel mnohem více lymeské boreliózy, proti níž se sice nedá očkovat, ale není tak závažná jako encefalitida a je dobře léčitelná antibiotiky," vysvětlila Štruncová.

Očkování přijde na 1 500 korun, což se podle ní s náklady na léčení vůbec nedá srovnat. "Záchrana nemocného, který má ten nejtěžší průběh s komatem, ochrnutím všech čtyř končetin, poruchou dýchání a akce srdeční stojí kolem jednoho milionu korun," připomněla Štruncová.

Na otázku, zda onemocní i očkovaní lidé, Štruncová odpověděla, že jen zcela výjimečně. "Za třicet let jsem zažila tři nemocné s očkováním, kteří kdyby očkovaní nebyli, tak onemocnění vůbec nepřežili nebo skončili imobilní a bezmocní v péči rodiny nebo nějakého sociálního zařízení," konstatovala Štruncová.