(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Na Domažlicku udeřil včelí mor, řešením je jen likvidace včelstev

  • 0
U dvou včelařů na Domažlicku, v Mrákově a v Klíčově, se objevil včelí mor. Všechna včelstva musí majitelé zlikvidovat. Tři ohniska nákazy letos veterináři zaznamenali také v okrese Plzeň-město, po jednom pak v okresech Plzeň-jih a Klatovy.

"Ohniska nákazy včelího moru jsme tu měli naposled v roce 2002 v Poběžovicích," informovala Helena Halíková z domažlického inspektorátu Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj.

Mor včelího plodu

Nebezpečná nákaza včel bakteriálního původu. Šíří se infikovanou potravou, zalétlými včelami a roji, infikovanými plásty, úly a včelařským příslušenstvím. Klinické příznaky onemocnění jsou zřetelné až po dvou nebo třech letech po nakažení včelstva, někdy i později.

Podle ní v minulém případě bylo ohnisek nákazy více, celkový rozsah byl ale nesrovnatelně nižší.

"Ochranné pásmo je v okruhu pěti kilometrů od ohniska. Záleží samozřejmě na tom, jak je daná oblast zabydlená a zavčelená," vysvětluje Halíková.

Na Domažlicku nyní musí zkontrolovat stovky včelstev. Tamní organizace v Trhanově má jedno stanoviště s jedenácti včelstvy, v domažlické organizaci je 89 stanovišť se 738 včelstvy a v kdyňské je jich 77 se 599 včelstvy.

Podle krajské veterinární správy je situace s výskytem včelího moru podobná v celé republice. "Je to bohužel obecný trend v celém Česku, i přes přísný postup při výskytu nákazy se daří pouze udržet rozsah výskytu nákazy na únosné míře," uvedl zástupce ředitele Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj Václav Poláček.

Všichni postižení včelaři jsou státem finančně odškodněni prostřednictvím náhrad, které vyplácí ministerstvo zemědělství.