Dobrá zpráva. Mzdy v Plzeňském kraji mírně porostou

  9:58aktualizováno  9:58
Plzeňský kraj je čtvrtým v pořadí z hlediska průměrné mzdy. Vyšší platy měli ve třetím čtvrtletí roku 2013 pouze lidé v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. S částkou 23 793 korun je ale náš region pod celostátním průměrem. Jaký je výhled na příští rok?
Mzdy se na mnoha místech v kraji zvednou alespoň o inflaci. (Ilustrační snímek)

Mzdy se na mnoha místech v kraji zvednou alespoň o inflaci. (Ilustrační snímek) | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Je to pozitivní zpráva. Z největších zaměstnavatelů v Plzeňském kraji se jich chystá v příštím roce většina zvýšit mzdy. Minimálně o inflaci.

"Průměrné měsíční mzdy pro rok 2014 jsou předpokládané ve výši 28 240 korun," uvedla například mluvčí Vodárny Plzeň Kateřina Chmelíčková s tím, že tam pracují na čtyři stovky lidí. Jejich průměrný plat v roce 2013 dosahoval
27 960 korun.

Radovat se mohou také zaměstnanci Národního parku Šumava. "Průměrný plat v letošním roce byl 21 584 korun. Z důvodu dobré ekonomické situace půjde příští rok na mzdy o pět procent více peněz," informoval mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Mzdy se nebudou navyšovat plošně, ale podle zásluh a odvedené práce. "Každý náměstek dostane určitou sumu peněz podle množství svých podřízených. Těm pak bude peníze dávat na odměnách podle svého uvážení," nastínil Pechoušek.

Park má 261 zaměstnanců, personální změny se neplánují. Mírné navýšení chystá také plzeňský magistrát a krajský úřad. Na magistrátu byl k 30. červnu průměrný plat 28 299 korun, v příštím roce by to mělo být podle mluvčí Zdeňky Kubalové 28 580. Zaměstnaných je tu 553 lidí, oproti 578 k 1. 1. 2013.

To na krajském úřadě byl průměrný hrubý plat letos 28 911 korun. "V roce 2014 je plánováno navýšení, ale momentálně nelze říct, jaký bude průměrný plat," sdělila mluvčí Šárka Stará a dodala, že počet zaměstnanců vzrostl od ledna 2013 o šest na současných 435.

Škoda Transportation pro letošní rok zvýšila v rámci nové kolektivní smlouvy mzdy o 2,5 procenta. "Průměrná mzda v roce 2013 činila 32 061 korun. O navýšení mezd v tuto chvíli jednáme s odbory, dohodu očekáváme v průběhu 1. čtvrtletí 2014," informovala mluvčí společnosti Lubomíra Černá a upozornila také na výrazný nárůst zaměstnanců.

"V lednu 2013 měla Škoda Transportation 1 413 pracovníků a v prosinci letošního roku jich již zaměstnává 1 771. Došlo tedy k nárůstu o 358 zaměstnanců," uvedla Černá. Podle ní bude i příští rok ve znamení posilování týmu.

Nárůst lidí hlásí také Doosan Škoda Power. Jejich počet vzrostl od 1. ledna z
1 273 na 1 367. Průměrná mzda tarifních zaměstnanců, tedy bez manažerů a smluvních mezd, byla letos 29 996 korun včetně prémií. "Pro příští rok bude úroveň nárůstu mezd reflektovat inflaci v ČR a zároveň ekonomickou situaci společnosti," řekl personální ředitel Richard Kabuď. O nové kolektivní smlouvě, která vstoupí v platnost k 1. červenci 2014, se podle něj začne vyjednávat v lednu nebo únoru.

Prazdroj zvedl platy o procento, dopravní podnik o čtyři

ČEZ má v západních Čechách 1 495 zaměstnanců, kterým zaručuje kolektivní smlouva pro rok 2014 růst tarifních mezd o 1,8 procenta. "Co se týče výše průměrné mzdy, můžeme říct, že se snažíme dávat platy o trochu vyšší, než nabízí srovnatelné pozice na trhu," řekl Martin Sobotka, mluvčí Skupiny ČEZ pro západní a střední Čechy.

V Prazdroji pracují přibližně dva tisíce zaměstnanců, což je v tuto chvíli předpoklad i pro příští rok. "Bez platů manažerů dosahuje průměrná mzda téměř 31 300 korun, a to včetně variabilní složky, přesčasů a mimořádných odměn. Průměrný základní plat zaměstnanců meziročně vzrostl o jedno procento," sdělila mluvčí Kateřina Krásová.

V Plzeňských městských dopravních podnicích mzdy letos vzrostly o kolektivní smlouvou dohodnutá čtyři procenta, v ČSAD Plzeň byl nárůst během roku minimální – z 22 558 na 22 570 korun. Fakultní nemocnice Plzeň má k dispozici zatím jen odhad letošního průměrného platu ve výši zhruba 36 tisíc korun.

Své platy nesděluje STOCK ani Bohemia Sekt.

Nejčtenější

Plzeň - Real 0:5, čtyři góly za dvacet minut přinesly nejtěžší prohru doma

JEDNA NULA. Fotbalisté Realu Madrid se radují z gólu, který Plzni vstřelil...

Plzeňští fotbalisté utrpěli nejtěžší domácí pohárovou porážku, Realu Madrid, nejslavnějšímu klubu světa, ve čtvrtém...

Potrestejte ho, peskuje svět Ramose. Ten se Havlovi veřejně omluvil

PERDÓN, MILAN. Sergio Ramos z Realu Madrid se omlouvá plzeňskému záložníkovi...

Když po hodině hry střídal, tisíce fanoušků pískalo, nadávalo, spílalo. Fotbalista Sergio Ramos, ikona Realu Madrid, si...

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

Vrba: Jsem smutný z výsledku. Při gólech jsme se chovali jak dorostenci

Trenér Pavel Vrba mává plzeňským fanouškům po porážce 0:5 s Realem Madrid.

Jeho jméno dlouho znělo hledištěm, fanoušci si trenéra plzeňských fotbalistů Pavla Vrbu žádali na děkovačku. Ne, po...

VIDEO: Školáci proti profesorům. Podívejte se na sestřih Plzeň vs. Real

BEZPROSTŘEDNĚ PO ZÁPASE. Vpředu zklamaný plzeňský obránce Lukáš Hejda, vzadu si...

Měl to být zápas století, alespoň tak to nazývali v Plzni. Jenomže už během první půle bylo po něm. Slavný Real Madrid...

Další z rubriky

Zvládnu to až na letiště, řekl si pilot. Kluzák ale spadl do zahrady

Nehoda sportovního kluzáku. Pilot nezvládl doletět na letiště v Plasích na...

Chybné rozhodnutí pilota zavinilo dubnovou havárii kluzáku, který spadl na zahradu u domu v Rybnici na Plzeňsku....

Fotky, tácky, noviny. Do brány pivovaru uložili vzkaz dalším generacím

Zástupci Plzeňského Prazdroje uložili do Jubilejní brány schránku s dobovými...

Fotografie, pivní tácky, noviny i poselství budoucím generacím vložili zástupci Plzeňského Prazdroje do měděné pamětní...

Řidič předjel auta a v protisměru narazil do stromu, na místě zemřel

Při nehodě na Rokycansku zemřel dvacetiletý řidič osobního vozidla.

Dvacetiletý řidič osobního auta ráno zemřel na Rokycansku. Poté, co předjel jiný osobní a nákladní vůz, přejel do...

Najdete na iDNES.cz