Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Sestry v krajských nemocnicích si polepší o dva tisíce, lékaři o pět

  • 0
Slibovaný nárůst mezd zdravotnického personálu v nemocnicích Plzeňského kraje se promítne už v únorových výplatách. Slíbené desetiprocentní navýšení se však týká pouze základní složky mzdy.

„Zvýšení mezd od ledna máme potvrzeno od vedení všech šesti krajských nemocnic,“ prohlásila krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková z ČSSD.

Slíbeno bylo navýšení o deset procent. To však neznamená, že také únorové výplaty budou o desetinu vyšší. Zmíněných deset procent se totiž týkalo pouze základní složky mzdy.

Nevztahuje se na osobní hodnocení, odměny nebo příplatky za služby a přesčasy, které tvoří v nemocnicích podstatnou část mzdy. Výsledný celkový nárůst mezd tedy bude nižší.

„Drtivé většině zdravotnických pracovníků nemocnic skupiny Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje (ZHPK) se v návaznosti na růst tarifů zvýší od ledna 2017 celková mzda včetně variabilních složek od 6,5 do sedmi procent,“ uvedl mluvčí holdingu Jiří Kokoška.

Zatím není zcela jasné, jak to bude u lékařů se smluvními platy

Minulý hejtman Václav Šlajs z ČSSD loni tvrdil, že průměrný měsíční příjem lékaře v krajské nemocnici je 68 500 a sestry 28 000 korun. To znamená, že letošní navýšení by mělo být u lékařů o zhruba 4800 a u sester o téměř 2000 korun.

Větší výplata se má od ledna týkat všech 1080 zdravotníků, kteří v krajských nemocnicích působí v nelékařských pozicích a většiny z 250 lékařů.

Zatím není úplně jasné, jaký nárůst bude u lékařů, kteří mají smluvní platy. Jedná se především o primáře a odborníky, kterým nemocnice vytvořily lepší finanční podmínky, aby si je vůbec udržely.

Zastupitel opoziční TOP 09 Richard Pikner, který je zároveň primářem v Klatovské nemocnici, řekl, že zdravotníci zatím neviděli nové platové výměry.

„Zdá se ale, že ti, kteří mají smluvní mzdy, nic navíc nedostanou. Jsem zvědavý, jak to dopadne, zatím nám neřekli, co kdo bude mít,“ konstatoval Pikner. Ten se domnívá, že v krajských nemocnicích chybí systém odměňování.

Mluvčí ZHPK Jiří Kokoška tvrdí, že u zaměstnanců se smluvní mzdou navýšení bude záviset na porovnání jejich příjmů s tarify ve státních zařízeních. Pokud už nyní mají smluvní mzdy vyšší než odpovídající tarif, pak ke zvýšení nedojde. „Takových lidí je ale málo, možná pár desítek,“ sdělil Kokoška.

Krajským nemocnicím nepokryjí výdaje na zvýšení mezd příjmy od zdravotních pojišťoven. Nemocnice budou na mzdy potřebovat o 70 milionů víc, ale ze zdravotního pojištění získají zhruba 47 milionů. Roční rozdíl bude 23 milionů a ty budou nemocnicím chybět.

Radní Milena Stárková řekla, že Plzeňský kraj si nechá připravit odbornou analýzu hospodaření nemocnic. „Na jejím základě pak rozhodneme o tomto doplatku,“ uvedla Stárková.

Zvýšení mezd v krajských nemocnicích je v podstatě nutnost. Lidé v nich mají dlouhodobě nižší příjmy než ve státních nemocnicích a i proto krajské nemocnice dlouhodobě trpí nedostatkem lékařů i zdravotních sester, což ohrožuje jejich provoz.

Hejtmanství přitom už řadu let musí provoz krajských nemocnic dotovat. Za loňský rok se jednalo o částku zhruba 250 milionů korun.