Fakultní nemocnice v Plzni od ledna navýšila tarifní platy o 1 500 korun. (ilustrační snímek)

Fakultní nemocnice v Plzni od ledna navýšila tarifní platy o 1 500 korun. (ilustrační snímek) | foto: Petr Eret, MF DNES

Lidé v Plzeňském kraji vydělají víc, mzdy porostou v Prazdroji i v nemocnici

  • 0
Ve třetím čtvrtletí roku 2019 činila průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců v Plzeňském kraji 33 019 Kč. V letošním roce půjdou platy ještě nahoru. Polepší si v plzeňské fakultní nemocnici, v Plzeňském Prazdroji i Bohemia Sektu.

Některé podniky v regionu už před koncem loňského roku podepsaly kolektivní smlouvy, které zaručují více peněz, jinde se stále vyjednává. Přidáno dostanou například lidé ve zdravotnictví nebo pivovarnictví.

Fakultní nemocnice (FN) Plzeň zaměstnává nejvíce lidí v kraji, a to více než 4 800. Průměrný měsíční plat činil loni v období od ledna do listopadu 51 918 Kč. U lékařů, včetně zubních, se jednalo o 96 901 Kč, u všeobecných sester a porodních asistentek pak o 51 442 Kč. Uvedené sumy zahrnují také přesčasy.

Podle ředitele FN Plzeň Václava Šimánka došlo od prvního ledna díky nařízení vlády opět k navýšení tarifních platů o 1 500 korun. Minulý rok byl nárůst dvou až sedmiprocentní.

I přesto chybí fakultní nemocnici personál. Koncem prosince 2019 šlo o 25 doktorů, 58 sester a porodních asistentek a 12 sanitářů.

Na dva roky dopředu už mají jasno v Plzeňském Prazdroji, kde pracují zhruba dva tisíce lidí. Od dubna se mzdy díky nové kolektivní smlouvě zvednou o pět procent, v roce 2021 o další čtyři procenta. Mluvčí Zdeněk Kovář vyčíslil, že průměrný příjem zaměstnance na nemanažerské pozici byl 41 500 korun, započítané jsou bonusy a příplatky za směny.

V Plzeňském Prazdroji se mzdy letos zvýší o pět procent

Personální situace je podle Kováře stabilní. „Uchazečům nabízíme i řadu benefitů, jako příspěvky na zdraví, sport, kulturu, vzdělávání nebo cestování. Od loňského ledna jsme zvýšili příspěvek na penzijní připojištění z šesti na dvanáct tisíc. Motivujeme naše zaměstnance k doporučení nových kolegů. Pokud vytipují vhodného kandidáta, který uspěje a setrvá u nás i po zkušební době, obdrží patnáct až dvacet tisíc,“ dodal Kovář.

Podmínky se zkvalitní rovněž u největšího tuzemského výrobce vín Bohemia Sekt. Stejně jako loni dostanou lidé více peněz.

„Pokud dosáhneme plánovaného hospodářského výsledku, půjde o čtyři procenta. Jinak o tři,“ řekl ředitel Ondřej Beránek. Firma dlouhodobě mzdy nezveřejňuje. S fluktuací lidí, kterých má téměř 300, problém není. V podniku v průměru vydrží dvanáct let.

Tarify půjdou nahoru i v Nemocnicích Plzeňského kraje, pod něž spadají zařízení v Klatovech, Domažlicích, Rokycanech, Stodu, Horažďovicích a Plané. Dohromady zde pracuje 1 700 lidí. Podle předsedy představenstva Marka Kýhose roli sehrají stále probíhající kolektivní vyjednávání, v nichž se zohledňují finanční možnosti jednotlivých nemocnic. Závěr ještě není finální.

Tarify se zvednou i v Nemocnicích Plzeňského kraje

Minulý rok si lékaři se zdravotnickým personálem polepšili v lednu, dubnu a srpnu. Aktuálně schází třeba dva pediatři ve Stodské nemocnici, kvůli čemuž byla dočasně omezena dětská pohotovost. Nemocnice Plzeňského kraje se snaží nováčky navnadit mimo jiné náborovými příspěvky či možnostmi bydlení, což je příklad rodinných domů v Domažlicích.

Definitivní rozhodnutí ještě nepadlo v plzeňské pobočce firmy Daikin. Její správní ředitel Jan Voch oznámil, že mzdy navyšují pravidelně a výjimkou nebude ani rok 2020. Nicméně výstup diskuzí ještě není v tuto chvíli zřejmý.

Naposledy se jednalo o nárůst o sedm a více procent. V současnosti má Daikin 1 300 fixních zaměstnanců a dalších 1 000 agenturních. Protože stále rozšiřuje kapacity, shání v podstatě neustále nováčky, ať už mistry a jejich zástupce, nebo konstruktéry a inženýry kvality. Například lisař si tady přijde na 30 500 Kč, kvalitář na 28 500 Kč. Zahrnuté nejsou pravidelné či mimořádné bonusy.

O výši mezd na Západočeské univerzitě rozhodují děkani

Specifická je situace na Západočeské univerzitě (ZČU) v Plzni, která poskytuje práci skoro 2 100 lidem. Zásadní pro vysokou školu je vždy přidělená dotace ze státního rozpočtu, která dosud není známa. Důležité jsou i finance z evropských fondů.

Průměrná mzda asistenta se pohybuje kolem 34 000 Kč, u docenta pak 64 000 korun.

„Univerzita je velmi rozmanitou organizací s obrovskou škálou pozic, od ryze dělnických profesí až po špičkové vědce. Je nešťastné průměrovat mzdy různých zaměstnanců napříč fakultami. Pravomoc stanovit jejich výši je čistě v rukou děkanů,“ vysvětlil rektor Miroslav Holeček.

ZČU minulý rok přidávala především lidem v provozních útvarech, jako třeba uklizečkám, údržbářům, kuchařům a podobně, aby dosáhli na minimální či zaručené mzdy. Stejný scénář se uskuteční také letos. Právě na zmíněných místech je uchazečů nedostatek.