Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muzea v Rokycanech a v Plzni sloučíme, rozhodli krajští zastupitelé

  19:02aktualizováno  19:02
Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech přijde o svoji samostatnost a definitivně spadne pod Západočeské muzeum v Plzni. V pondělí o tom rozhodli krajští zastupitelé. Řada odborníků ale proti sloučení protestuje.

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka bude nově spadat pod Západočeské muzeum v Plzni (na snímku). | foto: archiv MF DNES

Proč krajští úředníci kvůli vzniku paleontologického centra ruší samostatnost regionální instituce, na to při pondělním zasedání krajského zastupitelstva nikdo přímo neodpověděl. Pro sloučení obou muzeí hlasovalo 24 z přítomných 42 zastupitelů, proti bylo 17, jeden se zdržel. O dva hlasy neprošel návrh na odložení záměru.

V Rokycanech v roce 2015 vznikne díky sloučení Vědecké paleontologické centrum. „Město bude mít prestižní vědecké centrum, které bude využívat a zastřešovat dvě významné paleontologické sbírky, rokycanskou a plzeňskou. Název spojený s Bohuslavem Horákem zůstane, neomezí se provoz ani aktivity muzea, nezmění se ani personál,“ řekl radní kraje pro kulturu Jaroslav Šobr z ČSSD.

O spojení sbírek se uvažovalo již v roce 2004, myšlenka však zkrachovala na tom, že kraj neměl vhodnou budovu. Tehdy se však podle bývalého plzeňského primátora Martina Baxy z ODS nemluvilo o tom, že by mělo rokycanské muzeum přijít o svoji právní subjektivitu.

„Byl jsem v té době radním pro kulturu i aktérem tehdejšího jednání, a to i s veřejností, zaměstnanci obou muzeí, s odborníky. Na sloučení sbírek jsme se všichni shodli. Ale současný nápad se zrušením muzea v Rokycanech je z říše absurdit,“ řekl Baxa.

Také zastupitel Jan Šašek z ODS označil sloučení muzeí jako fatálně chybné rozhodnutí. „Je to příliš rychlé. Krajská rada rozhodla 20. října. Nebyla žádná veřejná ani odborná diskuse. Schvalujeme 8. prosince a záměr má platit od 1. ledna 2015. Otázky jsou jasné: Proč tak rychle? A proč se má kvůli vzniku vědeckého centra rušit celé muzeum?“ ptal se na pondělním krajském zastupitelstvu Šašek.

Rokycany získají prestiž, argumentuje hejtman

Odpovědí se ale on, ani ostatní odpůrci záměru nedočkali. Starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek z hnutí Starostové a nezávislí  rovněž připomněl, že systém okresních muzeí, která zajišťují kulturní regionální akce a metodickou činnost, je osvědčený.

„Regionální muzejnictví bychom měli oceňovat. Tohle je ale trend opačný,“ řekl Čížek. „Stále mluvíme o tom, jak je nutné podporovat venkov. Tímhle ale dokážeme jen opak,“ přidal se zastupitel Marek Sýkora z TOP 09.

Ze záměru se neraduje ani ředitel Západočeského muzea v Plzni František Frýda. „Přiznám se, že ze sloučení nejsem nadšený. Budu mít mnohonásobně víc práce než dosud. Ale ujišťuji, že veřejnost si ztráty právní subjektivity rokycanského muzea ani nevšimne,“ uvedl.

Muzeum Dr. Horáka

Muzeum je zaměřené na více oborů. Má funkci sbírkotvornou, vědecko-výzkumnou, kulturně výchovnou a vzdělávací. Je odborným pracovištěm pro muzejní a vlastivědnou práci a dokumentaci vývoje přírody a společnosti regionu. Muzeum od r. 1962 působí jako okresní. Ve specializaci oboru paleontologie dokumentuje celou oblast Barrandienu, ve specializaci na železářství dokumentuje Rokycansko, Plzeňsko a Berounsko, v oboru botanika i Brdy a Křivoklátsko.

Podle hejtmana Václava Šlajse z ČSSD jsou veškeré obavy zbytečné. „Muzeum v Rokycanech se přece neruší. Bude pod jednotným managementem. Nic odsud nezmizí. Dosavadní akce zůstanou a další přibydou. Město získá prestiž,“ prohlásil.

Ředitelku rokycanského muzea Miroslavu Šandovou přesto zaráží, že nepadl jediný konkrétní fakt, který by kvalifikovaně zdůvodnil krok krajské vlády.

„To, že se radní odmítli zabývat nesouhlasnou peticí s více než osmi sty podpisy, vypovídá o všem. O muzeu rozhodovali zejména lidé, kteří v něm nikdy nebyli, jeho práci neznají a význam regionálního muzea pro genius loci místa podceňují. Rozhodnutí muzeum poškozuje. Význam paleontologického centra se přeceňuje, paleontologie nikdy nebyla a ani nebude masovou záležitostí,“ konstatuje Šandová.

Iniciátor petice proti ztrátě samostatnosti muzea, geolog Martin Lang, označil 8. prosinec jako den, který zůstane zapsaný černým inkoustem do dějin kultury plzeňského regionu. „Hlasy odborných i laických oponentů a mnoha nesouhlasících občanů nebyly nic platné. Zrušení instituce je nekulturním a nepromyšleným počinem,“ prohlásil.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz