Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ze slavného Bárty zbyl jen úlomek, teď je součástí výstavy o zvonařství

  8:37aktualizováno  8:37
Muzeum církevního umění v Plzni hostí výstavu, která mapuje dějiny regionálního zvonařství. Návštěvníci uvidí osm sádrových odlitků zvonů, které zhotovili muzejníci zhruba před sto lety, ještě předtím, než byly zvony zrekvírovány. Součástí výstavy jsou také dva originální zvony z 18. století.

Výstava věnovaná plzeňskému zvonařství představuje dva originální zvony i sádrové odlitky. Ty díky speciálnímu nátěru vypadají jako kovové. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Stovky zvonů v západních Čechách potkal na počátku dvacátého století smutný osud. Byly zrekvírovány a ze zvonic nadobro zmizely. Plzeň však byla v rámci celého Rakouska-Uherska v jednom ohledu unikátní.

Zdejším muzejníkům nebyl osud zvonů lhostejný a na přelomu let 1916 a 1917 pořídili jejich rozsáhlou dokumentaci.

„Kromě jejich popisu a pořízení fotografií stihli udělat také několik odlitků,“ upozorňuje kurátor výstavy Obrazy z dějin plzeňského zvonařství Luděk Krčmář.

Shromaždiště zvonů pocházejících z celé oblasti západních Čech bylo na plzeňském vlakovém nádraží, odkud putovaly dále do Rakouska-Uherska. Tam se z nich vyrábělo především střelivo.

V muzeu jsou k vidění dva originální, menší zvony, které rekvizici unikly pravděpodobně díky tomu, že v době první světové války už nesloužily svému účelu. Pocházejí z let 1747 a 1734.

„U jednoho z nich se domníváme, na základě výsledků našeho výzkumu, že mohl pocházet z původní latinské školy, která stávala u kostela svatého Bartoloměje,“ říká Krčmář s tím, že autoři jsou neznámí.

A kromě nich se tu prezentuje právě osm sádrových odlitků zabavených zvonů, které díky speciálnímu nátěru vypadají jako kovové.

„Záměrně jsme na výstavu vybírali zvony, které byly dělané plzeňskými zvonaři, například rodem Pernerů,“ konstatuje Luděk Krčmář.

Připomíná, že pouze jeden z nich zvonil v Plzni, a to v kostele svaté Anny. Jinak to bylo na dalších místech regionu. Ten největší pocházel z Kožlan, vyroben byl roku 1769.

Podle Krčmáře jsou však největší cenností, alespoň z pohledu muzejníka, úlomky vystavené v jedné z vitrín. „Ty jsou velmi těžké. Zajímavé jsou tím, že se jedná pravděpodobně o jediné zachované úlomky původních zvonů zrekvírovaných během druhé světové války, včetně jednoho úlomku slavného zvonu Bartoloměje, lidově zvaného Bárty. Víc se nám z něj nezachovalo,“ podotkl Luděk Krčmář.

Textová část výstavy pak představuje dějiny zvonařství v Plzni od středověku až po nedávnou současnost. Návštěvníci se mohou seznámit s významnými plzeňskými zvonaři i osudy známých plzeňských zvonů.

Kromě části souboru odlitků a fotografií zvonů zrekvírovaných za 1. světové války tu jsou k vidění i další zajímavé předměty týkající se zvonařství ze sbírek Západočeského muzea v Plzni.

„V jedné vitríně máme originál formy na zvony, které byly dělány v současné době,“ vyzdvihuje Krčmář a odkazuje tím k návratu zvonů do věže plzeňské katedrály. Díky veřejné sbírce se kompletní sada zvonů vrátila na věž na konci loňského roku, poprvé všechny zvonily v lednu.

Výstava potrvá do 1. listopadu, součástí doprovodného programu je i přednáška nazvaná „Rekvizice zvonů za 1. světové války v Plzni“. Uskuteční se 1. října od 17 hodin.

Nové plzeňské zvony. Od výroby až po instalaci (27. března 2015)Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Boleslav zničila šesti góly Opavu, Jablonec zaskočil Slavii, vyhrál i Zlín

Ladislav Takács z Mladé Boleslavi se raduje ze své trefy do sítě Opavy.

Tři „obyčejná“ utkání a jeden šlágr. Sobotní program fotbalové ligy měl obvyklou náplň čtyř duelů. Mladá Boleslav si...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Najdete na iDNES.cz