Ze slavného Bárty zbyl jen úlomek, teď je součástí výstavy o zvonařství

  8:37aktualizováno  8:37
Muzeum církevního umění v Plzni hostí výstavu, která mapuje dějiny regionálního zvonařství. Návštěvníci uvidí osm sádrových odlitků zvonů, které zhotovili muzejníci zhruba před sto lety, ještě předtím, než byly zvony zrekvírovány. Součástí výstavy jsou také dva originální zvony z 18. století.

Výstava věnovaná plzeňskému zvonařství představuje dva originální zvony i sádrové odlitky. Ty díky speciálnímu nátěru vypadají jako kovové. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Stovky zvonů v západních Čechách potkal na počátku dvacátého století smutný osud. Byly zrekvírovány a ze zvonic nadobro zmizely. Plzeň však byla v rámci celého Rakouska-Uherska v jednom ohledu unikátní.

Zdejším muzejníkům nebyl osud zvonů lhostejný a na přelomu let 1916 a 1917 pořídili jejich rozsáhlou dokumentaci.

„Kromě jejich popisu a pořízení fotografií stihli udělat také několik odlitků,“ upozorňuje kurátor výstavy Obrazy z dějin plzeňského zvonařství Luděk Krčmář.

Shromaždiště zvonů pocházejících z celé oblasti západních Čech bylo na plzeňském vlakovém nádraží, odkud putovaly dále do Rakouska-Uherska. Tam se z nich vyrábělo především střelivo.

V muzeu jsou k vidění dva originální, menší zvony, které rekvizici unikly pravděpodobně díky tomu, že v době první světové války už nesloužily svému účelu. Pocházejí z let 1747 a 1734.

„U jednoho z nich se domníváme, na základě výsledků našeho výzkumu, že mohl pocházet z původní latinské školy, která stávala u kostela svatého Bartoloměje,“ říká Krčmář s tím, že autoři jsou neznámí.

A kromě nich se tu prezentuje právě osm sádrových odlitků zabavených zvonů, které díky speciálnímu nátěru vypadají jako kovové.

„Záměrně jsme na výstavu vybírali zvony, které byly dělané plzeňskými zvonaři, například rodem Pernerů,“ konstatuje Luděk Krčmář.

Připomíná, že pouze jeden z nich zvonil v Plzni, a to v kostele svaté Anny. Jinak to bylo na dalších místech regionu. Ten největší pocházel z Kožlan, vyroben byl roku 1769.

Podle Krčmáře jsou však největší cenností, alespoň z pohledu muzejníka, úlomky vystavené v jedné z vitrín. „Ty jsou velmi těžké. Zajímavé jsou tím, že se jedná pravděpodobně o jediné zachované úlomky původních zvonů zrekvírovaných během druhé světové války, včetně jednoho úlomku slavného zvonu Bartoloměje, lidově zvaného Bárty. Víc se nám z něj nezachovalo,“ podotkl Luděk Krčmář.

Textová část výstavy pak představuje dějiny zvonařství v Plzni od středověku až po nedávnou současnost. Návštěvníci se mohou seznámit s významnými plzeňskými zvonaři i osudy známých plzeňských zvonů.

Kromě části souboru odlitků a fotografií zvonů zrekvírovaných za 1. světové války tu jsou k vidění i další zajímavé předměty týkající se zvonařství ze sbírek Západočeského muzea v Plzni.

„V jedné vitríně máme originál formy na zvony, které byly dělány v současné době,“ vyzdvihuje Krčmář a odkazuje tím k návratu zvonů do věže plzeňské katedrály. Díky veřejné sbírce se kompletní sada zvonů vrátila na věž na konci loňského roku, poprvé všechny zvonily v lednu.

Výstava potrvá do 1. listopadu, součástí doprovodného programu je i přednáška nazvaná „Rekvizice zvonů za 1. světové války v Plzni“. Uskuteční se 1. října od 17 hodin.

Nové plzeňské zvony. Od výroby až po instalaci (27. března 2015)

Nejčtenější

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

PONEDĚLNÍK: Míří video do záhuby? Nedovolte to. A Milane, co to bylo?

Milan Baroš z Baníku Ostrava padá po střetu s opavským protihráčem s bolestivou...

Pomezní sudí Guillaume Debart neměl den. Během sedmi minut neuznal Cavanimu pro ofsajd dva góly. Rychle ho však opravil...

Další z rubriky

Bylo nám jedno, jestli je venku den, nebo noc, říká šéf ražby tunelu

Šéfem ražby nejdelšího železničního tunelu v ČR z Kyšic do Plzně je Štefan Ivor.

Tento týden začaly jezdit vlaky novým železničním tunelem u Plzně, který je nejdelší svého druhu v Česku. Ražbu obou...

Nový tunel u Plzně otestoval nákladní vlak, v pátek jím projedou i cestující

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

Nákladní vlak projel v půl páté odpoledne jako první novým železničním tunelem u Plzně, který je nejdelší svého druhu v...

Řidiče autobusu oslnilo slunce a srazil cyklistu, podmínku nepřijal

Nízké slunce trápí v zimě většinu řidičů, ať už zasvítí do čelního skla nebo...

Řidiči autobusu, kterého loni v prosinci na Klatovsku oslnilo slunce a srazil cyklistu, uložil soud trestním příkazem...

Najdete na iDNES.cz