Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muzeum atomových zbraní překonalo nájezdy zlodějů a může otevřít

  19:19aktualizováno  19:19
Nové Atom Muzeum Javor 51 ve vojenském újezdu Brdy překonalo nájezdy zlodějů a otevře se veřejnosti už 17. srpna. Expozice vybudovaná v někdejším skladu sovětské jaderné munice představí využití atomu nejen pro vojenské účely v kontextu studené války.

Nadšnci z Nadace Železná opona vytvořili v někdejším skladu jaderných zbraní muzeum. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Bunkr vzdálený asi kilometr od Míšova na jižním Plzeňsku býval za studené války nejstřeženějším místem Československa. Směli sem jen sovětští vojáci, kteří zde s velkou pravděpodobností ukrývali jadernou munici. Je to jediný objekt svého druhu v České republice.

Podle zdrojů americké zpravodajské služby CIA existovalo ve východní Evropě během studené války více než dvacet podobných objektů. Dodnes se zachovaly tři - v Míšově, Polsku a Bulharsku.

V prosinci roku 1968 převzala správu skladu armáda tehdejší SSSR a od té doby tam více než 30 let žádný Čechoslovák nevkročil.

Po revoluci v roce 1989 jej československá armáda zapůjčila Nadaci Železná opona a později zde byly nalezeny speciální plomby, nářadí, části protiatomového obleku a zbytky dokumentace. To je důkaz, že tento prostor sloužil jako jaderný sklad. Pravděpodobně se zde uchovávala munice k nosným raketám Luna a Scud.

Expozice, která nyní v někdejším bunkru vznikla, se zaměří na využití atomu pro vojenské účely během studené války. Má lidem připomenout, v jakém prostředí žili.

Fotogalerie

Václav Vítovec z Nadace Železná opona je přesvědčen, že zde existovaly arzenály, které by byly schopny zničit celou zeměkouli. A ne jednou.

Původně mělo být muzeum zpřístupněno již v červnu. To ale znemožnily komplikace v podobě krádeží. Zloději tady totiž v květnu poškodili vrata a ukradli historické uniformy a dva znehodnocené samopaly. Otevření se také zdrželo kvůli poloze objektu, který podléhá nařízením brdského vojenského újezdu.

Atom Muzeum Javor 51 se návštěvníkům poprvé otevře 17. srpna v 11 hodin a pak bude přístupné od 1. října každou sobotu.

Na první prohlídku s průvodcem se mohou lidé hlásit na telefonu nadace 374 699 259, v nejbližších dnech se spustí i internetové stránky, kde bude možné také prohlídku rezervovat.

Bunkr se nachází nedaleko Míšova

Bunkr se nachází nedaleko Míšova

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Nafotil okupovanou Plzeň, za týden snímky prodal německému Der Spiegel

21. srpen 1968 v Plzni

Když 21. srpna 1968 přijela do Plzně vojska Varšavské smlouvy, Jiří Plzák si pověsil na krk dva fotoaparáty a všechno...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz