Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Druhý nejstarší most v zemi se musí opravit, ohrožují ho těžké kamiony

  17:30aktualizováno  17:30
Těžká vozidla o hmotnosti až padesáti tun ohrožují historický most v Rabštejně nad Střelou na Plzeňsku. Na most by přitom neměly vjíždět automobily těžší než 24 tun.

Historický most v Rabštejně nad Střelou ničí těžké kamiony. (2. srpna 2016) | foto: Martin Polívka, MAFRA

„Překračování nejvyšší povolené hmotnosti má pochopitelně vliv na statiku mostu, ta je v obloucích porušená,“ říká Petr Otásek ze Správy a údržby silnic Plzeňského kraje.

„Je to naše velké trápení, myslíme si, že by si most zasloužil citlivější přístup,“ souhlasí zastupitel Ondřej Fábera. Zájmy obce hájí v zastupitelstvu Manětína, pod nějž obec nad Střelou spadá. Na to, že je most neúměrně zatěžován, upozorňuje již delší dobu.

Připomíná domíchávač betonu převrácený v kopci za Rabštejnem (psali jsme zde) nebo uvázlý kamion s tekutým dusíkem. „Není to tak, že by tudy jezdil jeden kamion za druhým, ale denně to nějakých deset až patnáct aut být může,“ odhaduje Fábera. Trasu podle něj využívají místní zemědělci, lesníci, ale i řidiči kamionů.

Oprava začne příští rok v dubnu

„Minimálně někteří z nich tam určitě nejedou úmyslně. Řidiče sem někdy navede navigace, sami jsou z toho nešťastní,“ je přesvědčen místostarosta Manětína Jaroslav Hruška. Město chce problém vyřešit co nejdřív, plánuje to už během nadcházející rekonstrukce.

Druhý nejstarší most v republice prodělal poslední velkou opravu v roce 1993, ta nynější předběžně počítá s náklady ve výši zhruba 20 milionů korun. „V současné době jsou z nosné konstrukce vypadané kameny z okrajů klenby,“ konstatuje Otásek s tím, že už jsou zpracované podklady a projektová dokumentace.

V listopadu by se měly zmapovat všechny pohledové plochy, v dubnu se začne s opravou, což přinese úplnou uzavírku. „Pro pěší bude zřízena lávka, objížďka bude vedena přes Manětín a Mladotice,“ říká Otásek.

Podle místostarosty Hrušky by poté bylo vhodné minimálně upravit značení, které by několik kilometrů předem řidiče před mostem s omezenou nosností varovalo. „Informační cedule by musel iniciovat místní orgán, ten by dal podnět k silničnímu a správnímu úřadu,“ říká Otásek.

Mohlo by pomoct zúžení silnice

Úplné omezení provozu pro vozidla s hmotností převyšující 24 tun na silnici 2. třídy možné není. Případy z jiných obcí však ukazují, že řešením by bylo zúžení komunikace, které by průjezd kamionů zcela znemožnilo.

Podle policejní mluvčí Hany Štefflové hrozí řidičům při překročení nejvyšší povolené hmotnosti pokuta stejná jako v případě porušení jakékoliv jiné zákazové značky.

„Blokově na místě lze tento přestupek vyřešit pokutou do výše dva tisíce korun, ve správním řízení je pokuta od 1500 do 2500 korun,“ uvedla Štefflová s tím, že ke správnímu řízení se přistupuje zpravidla v případech, pokud řidič s blokovou pokutou nesouhlasí.

Pokutovat neukázněné řidiče je však v těchto případech poměrně složité, v Rabštejně se totiž těžko hledá úsek silnice, na němž je vážení možné provést.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Najdete na iDNES.cz