Na startu Mongol Rally se objevil i britský účastník ve slepičím kostýmu.

Na startu Mongol Rally se objevil i britský účastník ve slepičím kostýmu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Z Klenové vyrazila rallye na pomoc Mongolsku, jede i „slepičí muž“

  • 0
U hradu Klenová na Klatovsku odstartovala v úterý charitativní Mongol Rally. Stovky dobrodruhů se vydaly na cestu směrem na východ - do Mongolska. Pomohou tak tamním nezaopatřeným dětem nebo podpoří obnovu deštných pralesů ve světě. Každá posádka totiž musí složit minimálně tisíc liber,

Organizátor setkání na Klenové Omri Goz prohlásil, že akce se v posledních letech zúčastňuje zhruba tři sta posádek. Podmínkou je, že obsah motoru jejich vozidla musí být do 1,2 litru a pohánět smí pouze jednu nápravu. Proto ze hry vypadávají silné komfortní nebo terénní vozy, a cesta tak může být dobrodružnější.

Účastníkům rallye navíc organizátoři nezajišťují na trase podporu, žádná doprovodná vozidla nejedou.

Hlavním smyslem akce je dobročinnost. Každá posádka musí dát minimálně tisíc liber, tedy asi třicet tisíc korun na charitu nebo ochranu životního prostředí.

Posádky tvoří obvykle dva až tři lidé, kteří mají po startu měsíc na to, aby dojeli do Mongolska. "A když se tam dostanou, mohou své auto prodat v aukci a peníze z toho také dát na charitu," řekl třiatřicetiletý Goz z Izraele. Ten odhaduje, že zhruba polovina účastníků akce je z Anglie a další polovina z dalších zemí Evropy.

Z Anglie je také výjimečný účastník rallye, kterého jen tak nepřehlédnete, na cestu totiž vyrazil ve žlutém kostýmu slepice.

V minulosti Mongol Rally jely i tři české posádky, ale letos Česká republika podle pořadatelů zastoupena není. "Jedno zahájení se už letos odehrálo v Anglii v neděli a nyní se v Klenové přidaly další posádky z Evropy," vysvětloval Omri Goz.

Pořadatel sobotního startu upozornil, že jezdci si trasu své cesty do cíle volí sami. "V tomto případě nejde o to, kdo bude první. Jde o to akce se zúčastnit a dojet do konce. Auta nebývají na cestu nijak speciálně upravená a vybavená a některá se porouchají, některá nedojedou. Zkrátka ne všichni to dokážou," uvedl.

Pořadatel je přesvědčený, že zážitky z Mongol Rally patří k těm, na které její účastníci nezapomenou.

A co se odehrává v Klenové, kde se již poněkolikáté konal zahajovací ceremoniál před jízdou po posledním shromáždění účastníků? "Pod hradem posádky nocují v bývalém vojenském prostoru, kde se kempuje a nakonec i startuje. Na večer je připravený raut, muzika a další zábava. Program končí kolem půlnoci," sdělil Goz.

Petr Zeman byl členem českého týmu, který se Mongol Rally zúčastnil loni a tvořily jej posádky dvou vozů. "Auta jsme nenechali v mongolském Ulánbátaru, ale vrátili jsme se s nimi přes Rusko zpátky. Celé jsme to jeli 53 dní. Jako první Češi jsme startovali už z Anglie. Dvě české posádky, které se rallye účastnily před námi, jely z Klenové," uvedl Zeman.

A co mu cesta dala? Neobyčejný zážitek. "Mnohde nevedou cesty a jede se stepí nebo po poušti. Může to být možná i nebezpečné, pokud jede jedno auto samotné, protože tam leckdy za celý den nikoho nepotkáte a jen vidíte, že o několik kilometrů dál projíždí jiné auto," konstatoval.