Mokřad zachránili na poslední chvíli, teď je z něj přírodní rezervace

  9:29
Lidově řečeno za pět minut dvanáct zachránili ornitologové pro volné přírodní procesy velmi cenné, více než sedmdesátihektarové, území Janovského mokřadu nedaleko Nýřan a Úherců na Plzeňsku. Divočina, kde je rybníček, tůně, potoky, mokřady, divoké lesy i kulturní louky, ale hlavně vzácní ptáci a živočichové, by měla být pro veřejnost přístupná zhruba na konci prázdnin.
Nedaleko Úherců a Nýřan na Plzeňsku vznikla nová přírodní rezervace. Janovský...

Nedaleko Úherců a Nýřan na Plzeňsku vznikla nová přírodní rezervace. Janovský mokřad se nachází v těsné blízkosti dálnice D5. Na snímku je ornitolog Jiří Vlček. (16. 6. 2021) | foto: Petr Eret, MF DNES

Do té doby tam chce Plzeňský kraj vytvořit základní síť cestiček. O tom, že je na co se dívat, se ve středu přesvědčili novináři, kteří se divočinou prošli.

Zřejmě na prvním místě v republice by zde měly později vzniknout i valy, v kterých budou průzory zakončené skly, přes které by lidé mohli z těsné blízkosti pozorovat či fotit třeba ptáky. Uvedl to vedoucí oddělení ochrany přírody Plzeňského kraje Jan Kroupar.

Během dvou let by zde měly vzniknout i povalové chodníčky nebo pozorovatelny podobné nižším rozhlednám.

Janovský mokřad na Plzeňsku

Příběh Janovského mokřadu se začal psát ve chvíli, kdy v minulém roce místní ornitologové upozornili vedení Plzeňského kraje na to, že se do místa chystají bagry, aby mokřad vysušily. „Kdyby se to stalo, vzácní živočichové by zmizeli,“ vysvětlil ornitolog a referent úseku ochrany přírody Plzeňského kraje Jiří Vlček.

„Nejvzácnějším živočichem je jeřáb popelavý, který tu hnízdí třetím rokem. V kraji je jen na pár místech,“ uvedl Vlček, podle kterého není cenný jen jeden druh, ale celé společenství druhů, které tu žijí. Mezi ně patří i ptáci, kteří sem přilétají ze severních oblastí Evropy přezimovat.

„V mokřadech žije chřástal vodní, zastavil se tu chřástal kropenatý, slípka zelenonohá, z kachnovitých tu hnízdí kopřivky obecné, na tahu se tu zastavují zrzohlávka vrubozobá, téměř vyhynulý polák malý, čírka obecná, čírka modrá,“ vyjmenoval Vlček.

Dodal, že ze vzácných pěvců tu hnízdí slavík modráček středoevropský, cvrčilka zelená, říční a slavíková nebo několik druhů rákosníků.

Vedoucí odboru životního prostředí Plzeňského kraje Martin Plíhal uvedl, že kdyby ornitologové neupozornili na hrozící nebezpečí, byla by tu zřejmě časem i odpočívka kamionů, kterou mělo v plánu vybudovat Ředitelství silnic a dálnic, nakonec však kvůli upřednostnění ochrany přírody od myšlenky upustilo.

„Vše začalo před rokem, kdy město Plzeň zemědělskému investorovi prodalo nevyužité pozemky, které tu vlastnilo. Zemědělec tu chtěl hospodařit a pást hospodářská zvířata. Byla to otázka týdne dvou, kdy sem měly nastoupit bagry, které to tu měly vysušit, k čemuž by došlo velice rychle,“ popsal Plíhal. Kraj začal nakonec se zemědělcem jednat.

Zemědělec chtěl v oblasti pást zvířata

„Sdělili jsme mu, že jsou tu zvláště chránění živočichové a my nemůžeme dopustit, aby byla lokalita zničena. Svých 30 hektarů nám nakonec prodal,“ uvedl Plíhal. Dalšími vlastníky jsou město Plzeň, které do projektu vložilo lesy, obec Úherce a několik státních institucí jako třeba Lesy ČR.

Jde o první přírodní rezervaci, kterou kraj vyhlásil a má v ní nějakou majetkovou účast. Ve správě má kraj dalších 120 přírodních rezervací mimo Národní park Šumava. „Je to ale největší luční mokřadní přírodní rezervace, kterou kraj spravuje,“ upřesnil Plíhal.

O budoucnosti území nerozhodl jen člověk, ale i chráněný bobr evropský, který na zdejším Lučním potoce vytvořil bobří hráz, poté část území zaplavila voda a vznikly zde vzácné vodní plochy. To ale nebylo nic nového, protože až do roku 1874 zde byl velký rybník o velikosti 130 hektarů.

„Byl ale následně vypuštěn - hlavně asi kvůli střetu s důlní činností, která tu všude okolo probíhala. Voda se sem začala vracet až po jejím ukončení, a to i s pomocí bobra,“ připomněl Plíhal.

Bobrův úmysl je ale vodní hladinu dále zvyšovat. „Voda by se pak rozlila na další okolní majetky, což nechceme. Naším zájmem je, aby hladina byla trvalá, aby biotop byl stabilní,“ popsal Plíhal.

Proto kraj asi 15 metrů od bobří hráze hodlá vybudovat malou stálou hrázku. Tím činnost bobra nahradí. Navíc předejde tomu, aby bobří hráz někdo zboural, což už se stalo.

Velký podíl na mokřadu má bobr evropský

Ve středu ale byla hráz, středobod celého mokřadu, na svém místě. Pracovníci kraje ji opatřili provizorní úpravou, která udržuje vodní hladinu ve stejné výši. Do hráze je zabudovaná plastová trubka, kterou přebytečná voda vytéká do Lučního potoka. Její konec je opatřen klecí, aby ji bobr nemohl zlikvidovat.

Bobrův projekt Janovského mokřadu je součástí Regionální strategie adaptačních opatření neboli RESAO. „Cestou není budovat v České republice velké přehradní nádrže, řešením je oprava krajiny, abychom vybudovali síť různých opatření pro zadržení vody,“ uvedl náměstek hejtmanky pro životního prostředí Plzeňského kraje Josef Bernard.

Podle něj má být Janovský mokřad příkladem pro fyzické osoby či firmy, které by chtěly podobně postupovat. Kraj jim v tom hodlá finančně pomoci.

„RESAO bude projektem pro budoucí desítky let. Začneme tím, že si zmapujeme celé území kraje a řekneme prvních deset lokalit, kde bychom podobné projekty chtěli budovat,“ oznámil Bernard. RESAO je také přípravou na dotační politiku EU.

Díky budoucímu dotačnímu programovacímu období EU by totiž mělo do Česka přitéci 800 miliard korun, z toho třetina by měla být věnovaná na ochranu přírody. „Zejména na podobné krajinné prvky, jakým je Janovský mokřad,“ upozornil Bernard.

Podle něj nestačí dívat se v televizi na pořady Davida Attenborougha o záchraně moří či velryb. „Nesmíme si totiž v České republice myslet, že problém globálního oteplování je daleko od nás, že se nás netýká. Týká se nás a velmi intenzivně,“ dodal.

  • Nejčtenější

V 92 letech zemřela Anna Váchalová, jako dítěti jí matka uřízla obě ruce

26. března 2024  17:21

I přes hendikep, kdy jí matka ještě jako malé holčičce uřízla obě ruce v zápěstí, se Anna Váchalová...

Tři učitelky ze školky na Plzeňsku okusily HHC. Po práci skončily v nemocnici

23. března 2024  11:50

Policisté se od pátečního večera zabývají intoxikací tří učitelek mateřské školy v Holýšově na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedm let za mřížemi, navrhuje žalobce Berbrovi. Vyšší trest pro Rogoze?

26. března 2024  11:53,  aktualizováno  12:25

Státní zástupce Jan Scholle navrhuje pro Romana Berbra, hlavního obžalovaného v kauze údajné...

Na přechodu v Plzni srazil autobus staršího muže, ten na místě zemřel

25. března 2024  8:42

Tragická nehoda se stala v pondělí ráno na Karlovarské třídě poblíž zastávky U Družby v Plzni....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Škola podala trestní oznámení na učitelku, nechala si peníze vybrané na výlety

21. března 2024  9:28

Trestní oznámení na učitelku podala v uplynulých dnech Střední průmyslová škola dopravní v Plzni....

Odborníci z plzeňské univerzity vyrobili past na obávanou sršeň asijskou

28. března 2024

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) společně s partnery vyrobila první testovací sérii pastí pro...

Plzeň chce postavit rampu pro vozíčkáře a seniory do vod Kamenného rybníka

28. března 2024  8:58

Rampu pro snazší vstup do vody se chystá zřídit Správa veřejného statku Plzně na břehu Kamenného...

PlaneStation musí opustit letiště Líně, potvrdil soud. Firma se chce bránit

27. března 2024  11:46,  aktualizováno  12:58

Odvolací soud ve středu projednal spor armády a společnosti PlaneStation kvůli pronájmu letiště v...

Při havárii skončilo jedno z aut na střeše, policisté o Velikonocích obsadí silnice

27. března 2024  10:50

Ve středu kolem sedmé hodiny ráno se na hlavním tahu z Plzně do Německa srazila u Holýšova dvě...

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...