Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie odmítla jít do množírny. Při ohlášené kontrole už byli psi pryč

  16:50aktualizováno  16:50
Prověřit podmínky chovu psů v obci na Tachovsku chtěli na podnět ochránců zvířat kontroloři Státní veterinární správy. Žádali policii, aby jim do stodoly pomohla vejít neohlášeně, ale narazili. O týden později při oznámené kontrole už pochybení nezjistili.

Záběry z množírny psů, na nichž zjevně neduživá zvířata žijí na promočené slámě pokryté výkaly a v miskách mají vodu plnou hnijící slámy a červů, získal spolek obránců zvířat Obraz.

„Provedli jsme vlastní rešerši všech dostupných informací, které nakonec vedly k odhalení chovatelky v Prostiboři na Tachovsku. Videozáznamy jsou z ověřeného zdroje, jehož požadavek zůstat v anonymitě respektujeme,“ řekl iDNES.cz mluvčí spolku Daniel Cao.

Videozáznamy ochránci v srpnu předali Státní veterinární správě (SVS).

"Provedli jsme pokus o neohlášenou kontrolu, během kterého nebyla chovatelka zastižena. Úřední veterinární lékaři se ji následně pokusili kontaktovat i telefonicky, avšak bez úspěchu. Vzhledem k situaci na videozáznamech požádali o součinnost policii, která k této věci zaujala odmítavé stanovisko,“ popsal postup kontrolorů mluvčí SVS Petr Pejchal.

Bez souhlasu majitele nebo spolupráce policistů nemohou pracovníci veterinární správy do objektu vtrhnout a prozkoumat jej.

„Ještě týž den se chovatelka sama telefonicky ozvala a sdělila, že má v chovu již pouze jednu fenu bordeauxské dogy a čtyři dospělé bostonské teriéry určené k prodeji a že s chovem psů končí, neboť je velmi pracovně vytížena. Současně sdělila termíny, kdy bude k zastižení,“ doplnil Pejchal.

Zubožené feny, nemocná štěňata. Množírny roztáčejí milionový byznys

Když o týden později přišli pracovníci veterinární správy na ohlášenou kontrolu, v objektu byl už pouze jediný pes. „U něj nebylo zjištěno porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání,“ dodal.

Policisté na dotaz iDNES.cz nevysvětlili, proč se neohlášené kontroly nechtěli zúčastnit. SVS si však na jejích postup stěžovala, a tak kontrolní orgán nyní prověřuje, zda svou nečinností nepochybili.

„Žádné informace k tomu nyní poskytovat nebudeme. Postup policistů šetří odbor vnitřní kontroly, který prověřuje i to, jestli měl požadavek na součinnost zákonný důvod. Do uzavření šetření není možné věc více komentovat,“ řekla mluvčí tachovské policie Dagmar Jiroušková.

„Rozšířit registrační povinnost nestačí“

Podle mluvčího spolku Obraz kauza názorně ukazuje, co všechno je v tomto odvětví špatně.

„Množitelé zcela ignorují zákonnou registrační povinnost, a když je někdo nahlásí, dostanou informaci o kontrole předem. Mají tak dost času na to se psů zbavit, nebo je někam přemístit a kontrolám i předpisům se tak mohou jenom smát,“ dodal Daniel Cao.

Spolek nyní spouští kampaň proti množírnám a začíná sbírat podpisy pod petici. Řešení vidí pouze v celém souboru opatření.

„Rozhodně nestačí nedávný návrh novely zákona z dílny ministerstva zemědělství, který pouze rozšiřuje už existující registrační povinnost. K čemu je registrační povinnost, když z ní množitelé mají akorát legraci? Veterinární správa by měla v první řadě prověřit všechny subjekty, které mají aktivní chovatelskou živnost, a nečekat pouze na to, až se jim někdo ohlásí,“ uzavřel.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz