Mecenáška umění Meda Mládková v doprovodu svého spolupracovníka Jiřího...

Mecenáška umění Meda Mládková v doprovodu svého spolupracovníka Jiřího Pospíšila u nástěnné plastiky od Karla Malicha v pražském Muzeu Kampa. (8. února 2016) | foto: ČTK

Vzácná plastika byla léta schovaná za skříní, teď ji vystavují na Kampě

  • 0
Plastiku od slavného pražského sochaře Karla Malicha, která byla léta zapomenuta za skříněmi v budově vysokoškolských kolejí v Plzni, nyní vystavuje Museum Kampa v Praze. Dílo, jehož hodnota jde do milionů korun, objevili loni nadšenci, kteří mapují drobná umělecká díla ve veřejném prostoru.

„Jsem rád, že se nám se zástupci Západočeské univerzity podařilo dohodnout zápůjčku tohoto ztraceného a znovuobjeveného díla. Podle expertů se jedná o největší reliéf, který Karel Malich v 70. letech vytvořil,“ uvedl Jiří Pospíšil, člen Správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, pod kterou muzeum patří.

Rozměrné dílo bylo vytvořeno pro jídelnu boleveckých kolejí. „Po svém osazení upadlo během let v zapomnění. Nikdo z měnících se správců budovy si neuvědomoval jeho uměleckou a kulturní hodnotu,“ řekl historik umění Karel Srp.

Reliéf objevila až v loňském roce skupina plzeňských nadšenců ze spolku Křížky a vetřelci, který mapuje objekty z období komunismu. Jeho členové se o díle dozvěděli na základě rešerší architektonických ročenek v roce 2014. Od té doby se jej snažili najít. To se nakonec podařilo na jaře loňského roku.

Že se jedná opravdu o ztracený reliéf, potvrdil na podzim odborník na Malichovo dílo Zdeněk Sklenář. Uvedl, že se jde o závažný objev první velikosti. Autorovi pak o nálezu pověděl.

„Radostně si na toto dílo vzpomněl a měl veliký pocit štěstí. A co v jedenadevadesáti letech může být víc, než pocit naplnění a radosti a štěstí? A přesně mi řekl, jak to vzniklo,“ zmínil loni Zdeněk Sklenář.

Nález je o to důležitější, že dílo vzniklo ve stejném období, kdy autor vytvořil své nejvýznamnější drátěné plastiky Pozoruji oblohu, Vnitřní světlo I a II nebo Spatřil jsem trhlinu v prostoru. „Přestože dílo bylo veřejnou zakázkou, neztratilo bezprostřední souvislost s jeho aktuální tvorbou, jež tehdy neměla ve světovém umění obdoby,“ konstatoval Karel Srp.

Vernisáže pražské výstavy se účastnil i sám autor Karel Malich. Součástí expozice je kromě znovunalezeného díla také Černobílá plastika ze 60. let minulého století. Ta Malicha reprezentovala na důležité výstavě Sochaři dvaceti národů, která se konala v roce 1967 v New Yorku. Nechybí také ukázka jeho soudobé tvorby. Výstavu bude možné navštívit do konce května.

Karel Malich a Lubomír Přibyl před nástěnnou plastikou pro Lékařskou fakultu UK v Plzni, Snímek vznikl na zahradě před dílnou Lubomíra Přibyla v roce 1978.

Vlastníkem nalezeného reliéfu je plzeňská univerzita. „To, že bylo tak významné a dlouho zapomenuté dílo na Západočeské univerzitě nalezeno právě v roce kultury 2015, je až symbolické. Jsme rádi, že se nyní prostřednictvím výstavy v Muzeu Kampa může nejen s tímto dílem, ale i s další tvorbou významného českého výtvarníka Karla Malicha seznámit široká veřejnost,“ pochvaluje si děkan Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara ZČU Josef Mištera.

Po skončení výstavy se dílo vrátí na univerzitu. „Stane se součástí reprezentativních prostor pana rektora. Chceme, aby bylo i nadále přístupné veřejnosti,“ doplnil Mištera.

Karel Malich je uznávaný nejen v Česku, ale také v zahraničí. Ceny jeho prací se při dražbách šplhají do statisíců. Třeba v roce 2007 se jeho dílo s názvem Viděl jsem před sebou zářící energii vydražilo za 1,9 milionu korun.