Jednou z alternativ ke sttáním mateřským školám je například lesní školka Větvička.

Jednou z alternativ ke sttáním mateřským školám je například lesní školka Větvička. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Plzeňské školky odmítly stovky dětí. Místa už mají jen ty soukromé

  • 2
Placené soukromé školky jsou alternativou pro rodiče, kteří pro své dítě nesehnali místo ve státních mateřinkách. Ty plzeňské letos nabídly 1 400 míst, ale na všechny zájemce se nedostane. Rodiče mohou ratolesti svěřit lesní školce nebo mateřinkám, kde s dětmi pracují podle zásad Montessori pedagogiky.

Právě v těchto dnech se rodiče dozvídají, zda budou jejich děti přijaty do některé ze státních mateřských škol v Plzni a soukromé školky očekávají nápor zájemců, na jejichž děti místo nezbylo.

"Očekáváme, že teď se budou chodit ptát další maminky, které nemají kam dát své dítě," míní Veronika Zichová ze Školičky mateřského centra Duha. Kapacita patnácti dětí je nyní zcela naplněna.

"Některé maminky musíme i odmítat. Kdybychom měli prostory, mohli bychom klidně otevřít druhou třídu," doplňuje Zichová.

Do Duhy chodí v převážné většině dvou a tříleté děti. Za celotýdenní docházku je měsíční platba 3 800 korun, při uhrazení celého pololetí se částka o pětinu snižuje.

Ještě méně zaplatí rodiče, kteří své dítě dají do ZŠ Martina Luthera. Ta běžně otevírá ročník mateřinky pro předškoláky, letos poprvé také jednu skupinu pro děti od čtyř let.

"V daném okamžiku máme sedm volných míst, maximální kapacita je 16 dětí," sdělil zástupce ředitele ZŠ Miloš Vršecký.

"Zatím nemáme prostorové kapacity, abychom otevřeli oddělení pro děti od tří let. Ale vize budoucnosti i s tímto počítá," uvedl Vršecký. Rodiče zde za měsíc zaplatí 3 200 korun.

Budoucí alternativou může být také lesní škola Větvička. Ministerstvo minulý týden dalo tomuto typu školek podporu a bude vzdělávání v nich hradit. Dosud alternativní vzdělání platí především rodiče.

"Vnímám to jako vstřícný krok, nicméně vyhráno stále ještě nemáme," říká Veronika Formánková z Větvičky. Ministerstvo bude hradit vzdělání totiž pouze v případě, že bude lesní třída součástí běžné školky.

"To je v Plzni poměrně nereálné, budeme se ale snažit, abychom se začlenili k některé základní škole. To je, myslím, schůdnější," je přesvědčená Formánková. Větvička nyní funguje tři dny v týdnu, za měsíc se platí 3 600 korun.

V západočeské metropoli jsou otevřeny také dvě školky, které s dětmi pracují podle zásad Montessori pedagogiky. Tato metoda výchovy a vzdělávání vychází z dítěte samého a je postavena na rovnoprávném dialogu mezi aktéry, konkrétně tedy mezi ním a učitelem.

"Otevírali jsme v září loňského roku. Nyní máme patnáct dětí, pro příští rok jich máme zapsáno v tuto chvíli 21. Předpokládáme, že některé ještě přibudou, až rodiče obdrží zamítavé stanovisko ze státní školky," míní Petr Vicenda z Montessori Plzeň. Bez stravy se zde platí 6 800 korun za měsíc.  Obdobná je částka také v dalších soukromých mateřinkách v Plzni.