Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Učitelé už nesmí být postihováni za exkurze, řekla ministryně

  • 70
Ministryně školství Kateřina Valachová chce změnit současnou praxi, kdy učitelé musejí například suplováním nahrazovat čas strávený se žáky na exkurzích či povinných výletech. Oznámila to tento týden při své návštěvě v Plzeňském kraji.

Jednodenní exkurzi se svými žáky absolvovala nedávno i kantorka jedné základní školy z Plzeňska. Namísto toho, aby poté zbytek týdne učila běžně podle rozvrhu, musela náhradou za exkurzi zadarmo odučit dvě hodiny navíc.

Může za to novela školského zákona, která vešla v platnost před dvěma lety a definuje přímou a nepřímou pedagogickou činnost.

Výlety i exkurze má zmíněná základní škola řazeny jako tu nepřímou, a proto hodiny, které kvůli exkurzi pedagogové neabsolvují, poté nahrazují.

Na tento problém upozornila při své návštěvě Plzeňského kraje i ministryně školství Kateřina Valachová. „Narážím na to ve všech krajích. Učitele i ředitele trápí fakt, že za návštěvy vědních center jsou učitelé postihováni,“ sdělila Valachová, která přislíbila co nejrychlejší nápravu.

Podle ní se právě exkurzemi do různých vědeckých a přírodovědných center a ekodomů vzdělávání značně obohacuje. „Byla bych ráda, aby učitelé i ředitelé byli k těmto návštěvám motivováni a učinili je běžnou součástí výuky,“ konstatuje Valachová. Změna by podle ní mohla přijít nejpozději do roka.

V současné době závisí rozhodnutí do značné míry pouze na ředitelích škol. Zatímco někteří započítávají pedagogům jako přímou práci například i návštěvy kin, muzeí či plaveckou výuku, jinde je to jen část z toho a někde vůbec nic.

„Mám pocit, že většinou je práce s dětmi brána jako přímá práce a nenahrazuje se,“ míní již zmíněná kantorka, která si nepřála kvůli případným problémům s nadřízenými zveřejnit své jméno, redakce je však zná.

Sama přiznává, že si každou aktivitu mimo školu důkladně rozmyslí. „Děti nechci ošidit, určitě to není tak, že bych je nevzala nikam, ale pečlivě to vždy zvažuji,“ krčí rameny.

Ředitelka 13. ZŠ v Habrmannově ulici v Plzni Zdeňka Vrátníková si vzpomíná, že se v době, kdy se změna zaváděla, strhla mezi kantory a vedením bouřlivá debata. „Musíme dodržet literu zákona, pedagogům jsme se ale snažili vyjít vstříc,“ ujišťuje Vrátníková.

Pedagogové tu například musejí nahrazovat dobu strávenou s dětmi v divadle či během plavecké výuky, cesty tam a zpět už však nikoliv.

Na 28. ZŠ v Plzni berou jako přímou práci veškerou činnost mimo školu. Ředitelka Pavla Jedličková je přesvědčená, že její učitelé jsou hodně vytížení už nyní, podávají náročné výkony a není třeba je dále zatěžovat. „Snažíme se vždy o to, aby se jednalo o přímou práci,“ řekla Jedličková.

Vysvětlila, že například u návštěv divadel později vyučující s danou látkou pracují i při hodinách. „Jsou tedy aktivní po celou dobu,“ míní Jedličková.