Rentgenový snímek pacienta se silným astmatem. Ilustrační snímek

Rentgenový snímek pacienta se silným astmatem. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Příčinou astmatu je často mimojícnový reflux, zjistili plzeňští lékaři

  • 1
Plicní lékaři Fakultní nemocnice v Plzni používají novou unikátní metodu, která snižuje výdaje za léky. Přišli totiž na to, že u mnohých pacientů je příčinou astmatu a dalších dýchacích onemocnění takzvaná mimojícnová refluxní choroba. Při ní se žaludeční šťávy dostávají do dýchacích cest.

Při mimojícnové refluxní chorobě dochází k průniku žaludečních šťáv nad úroveň horního jícnového svěrače, do oblasti dýchacích cest, hltanu a dutiny ústní. Šťávy obsahují pepsiny, které ničí sliznici a její obranné mechanismy.

Přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Miloš Pešek vysvětlil, že pacienti, kteří mají astma nebo chronické plicní záněty, mají často recidivy nebo se jejich stav neustále zhoršuje. Dosud se nevědělo proč.

"Příčinou potíží může být mimojícnový reflux," popsal Pešek. Potvrdily to výsledky pilotní studie lékařů plicní kliniky.

Ze skupiny 162 vyšetřených pacientů ve věku 21 až 83 let s astmatem a chronickým kašlem trpělo mimojícnovým refluxem celkem 124 lidí . Jedná se o největší českou studii.

"Tito nemocní, není-li zahájena účinná antirefluxní léčba, jsou přitom dlouhodobě léčeni někdy značně agresivní, dlouhodobou protiastmatickou terapií, která je velmi nákladná," řekl Pešek.

Reflux pomůže odhalit jednoduchý test

Léčba nemocného s chronickým astmatem vyjde na tisíc až dva tisíce korun měsíčně, přitom levnější by byla léčba refluxu. Jejím základem jsou léky, které snižují produkci žaludečních šťáv a tím se produkuje i méně pepsinu.

Součástí léčby jsou i omezení. Pacienti nesmí pít kávu, červené víno a velký důraz se klade na zákaz kouření.

Při odhalování refluxu pomáhá lékařům nově používaný takzvaný Pep test vyvinutý nedávno ve Velké Británii, který zjistí přítomnost pepsinu ve slinách nebo plicním sekretu.

Pacient vydá sekret a laboratoř jednoduchou metodou, která se dá přirovnat k těhotenskému testu, zjistí přítomnost pepsinu.

V případě, že je zjištěna přítomnost pepsinu, následuje další, průkaznější vyšetření - pHmetrie. Po lokálním umrtvení mesocainovým gelem je nalačno pacientovi zavedena do jícnu velmi tenká sonda, která 24 hodin měří pH v jícnu a je zapojená do záznamového zařízení zavěšeného na opasku.