Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie na Domažlicku zadržela nelegální migranty, převaděči unikají

  9:07aktualizováno  14:28
Policisté ráno na Domažlicku zadrželi skupinu nelegálních migrantů. Pocházejí z Afghánistánu a jsou mezi nimi i děti. Hlídka zastavila bílou dodávku s běženci v Poběžovicích blízko tamního obvodního oddělení policie.

Bulharskou dodávku značky Peugeot Boxer strážci pořádku kontrolovali po šesté hodině ráno asi dvacet kilometrů od hranice s Německem.

„Cestovalo v ní šestadvacet běženců - jedenáct mužů, pět žen a deset dětí ve věku od půl roku do patnácti let, s největší pravděpodobností afghánské národnosti,“ sdělila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Podle jejích slov policisté měli informaci, že vozidlo se stejnou poznávací značkou bylo v minulosti využito k nelegálnímu převedení osob přes státní hranice a zároveň věděli, že se nachází na území ČR.

„Policisté proto na dodávku čekali, a když se pak objevila na silnici, asi padesát metrů před dojezdem dali světelnými signály řidiči pokyn k zastavení. Na to posádka (řidič a spolujezdec) reagovala prudkým zastavením a okamžitým útěkem z vozidla,“ popsala Rendlová.

Zadržení migrantů

Policisté poté věnovali pozornost především uzavřenému nákladovému prostoru, ze kterého se ozýval dětský pláč a nářek.

„Prioritní bylo v danou chvíli neohrozit životy a zdraví převážených osob. Pátrání po uprchlých osobách bylo zahájeno bezprostředně po útěku,“ podotkla Rendlová.

Policisté rozjeli pátrací akci, do níž zapojili i vrtulník. Zatím ale muže nedopadli a z taktických důvodů neuvádějí další informace o pokračujícím pátrání.

Bulharskou dodávku odvezla odtahová služba. Lze předpokládat, že policisté budou ve vozidle zajišťovat stopy potřebné pro vyšetřování.

Běžence policisté nejprve vyslýchali na služebně v Poběžovicích, odpoledne je autobusem převezli na cizineckou policii v Plzni na Slovanech.

Ze zadržených cizinců měli někteří afghánské doklady, ostatní byli bez dokladů. „Probíhají výslechy v rodném jazyce za účasti tlumočníka,“ uvedla Rendlová. Zadržení podle ní chtěli mluvit paštunštinou, která je úředním jazykem Afghánistánu.

Policisté nyní zjišťují, zda cizinci nežádají o azyl v některé zemi EU a jaký je jejich pobytový statut na území ČR. Potrvá to nejméně do večera, pak policie rozhodne o dalším postupu. „Další informace poskytneme v pátek,“ řekla mluvčí Rendlová.

Uprchlíci mohou skončit buď v některém z přijímacích a pobytových středisek, kde je podle úterních údajů ubytováno 320 lidí, nebo v některém ze tří zařízení pro zajištění cizinců. V nich nyní žije 98 cizinců.

Policisté zadrželi migranty v Poběžovicích na Domažlicku.

Policisté zadrželi migranty v Poběžovicích na Domažlicku.

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Autoři: ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Najdete na iDNES.cz