Odborníci ze Zdravotního ústavu v Plzni zajistili jedovatý alkohol i letos v srpnu. Muž, který jej přinesl, prý lahev dostal. (Ilustrační snímek)

Odborníci ze Zdravotního ústavu v Plzni zajistili jedovatý alkohol i letos v srpnu. Muž, který jej přinesl, prý lahev dostal. (Ilustrační snímek) | foto: HZS Moravskoslezského kraje

Rok po metanolové aféře se v kraji stále objevuje jedovatý alkohol

  • 0
I rok poté, co v Česku propukla aféra s pančovaným alkoholem, se v Plzeňském kraji objevují lahve s jedovatým metanolem. Odborníci ze Zdravotního ústavu v Plzni narazili na jedovatý alkohol naposledy v srpnu, kdy zajistili vzorek lihoviny s padesátiprocentním podílem metanolu.

"Pán k nám přinesl láhev, v níž bylo 50 procent metanolu. Nechtěl říct jméno, ani věc dál řešit. Alkohol od někoho dostal," přiblížil srpnový případ Svatopluk Krýsl, který se rozbory alkoholu ve Zdravotním ústavu zabývá.

Nejvíce vzorků vyšetřili zaměstnanci Zdravotního ústavu v zimě, kdy testování hradil stát. Tehdy během dvou měsíců přinesli lidé na dva tisíce vzorků, nyní to jsou zhruba dvě desítky měsíčně.

"Většinou k nám nosí slivovici. Výrazný podíl metanolu v ní ale nebyl. Na otravu by to nebylo," konstatuje Krýsl.

A jak se podepsala aféra na trhu s alkoholem? Podle Bohumila Hůrky, majitele firmy F. L. Věk, která v Plzni prodává tvrdý alkohol, poklesl prodej o 20 až 30 procent. "Mám kamarády i mezi prodejci a od nich tato čísla mám," říká Hůrka s tím, že za pokles mohou do značné míry i cizinci, kterým už před cestou do Česka radí nepít místní alkohol.

Přímo v prodejně F. L. Věk se podle Hůrky pokles tak výrazně neprojevil, naopak začali přicházet třeba i lidé, kteří dřív nakupovali v menších krámcích. "Fungujeme tady dvacet let, lidé vědí, že si od nás odnesou kvalitní alkohol," míní Bohumil Hůrka.

Největší česká likérka Stock Plzeň už má i meziroční porovnání prodeje. Z interních statistik vyplývá, že prodej v prvních sedmi měsících letošního roku v porovnání s loňskem poklesl zhruba o 1,3 procenta.

Zatímco loni Stock v tomto období prodal přibližně 29,25 milionů litrů, letos to bylo téměř o 381 tisíc litrů méně. "Výraznější útlum je znát v gastronomii, odkud také pocházela podstatná část otrávených produktů. Mírnější, avšak znatelný pokles pociťuje i maloobchod. V prvním čtvrtletí byl pokles poptávky velmi viditelný a dodnes se trh s metanolovou aférou zcela nevyrovnal," připustil Petr Pavlík, generální ředitel božkovského Stocku.

Kromě nižší spotřeby se projevují i změny v preferenci nakupujících. "Lidé přecházejí k whisky a koňakům. Naopak se odklánějí od vodky, která hrála v aféře poměrně podstatnou roli. Navíc se nejjednodušeji pančuje, je to jen voda a líh," konstatuje Bohumil Hůrka.

Klesl zájem o nejlevnější lihoviny

A tento trend potvrzují i další. "Jednoznačně se projevuje příklon spotřebitelů k osvědčeným tradičním značkám, a to jak lokálním, tak i dovozovým. Dalším významným trendem je oslabení zájmu o ty nejlevnější lihoviny v restauracích nejnižších cenových kategorií," sdělil Petr Pavlík.

K nejpostiženějším kategoriím podle něj patří ovocné likéry, vodky nebo hořké a bylinné lihoviny. Naopak pozitivní vývoj zaznamenávají segmenty whisky či tuzemáků.

Situace přímo v restauracích a barech se liší podnik od podniku. "Rozhodně pozorujeme odklon od levných tuzemských lihovin," říká například provozovatel baru Jekyll a Hyde Robert Gross a dodává, že klesla i celková spotřeba tvrdého alkoholu, a českého ještě víc než toho dováženého. Nejsilnější byl pokles po propuknutí aféry.

Václav Grisman z Hemingway Pubu pozoruje v poslední době také pokles spotřeby tvrdého alkoholu. Je však přesvědčen, že to s metanolovou aférou nesouvisí. "Je to spíš dlouhodobý trend, lidé raději pijí víno a pivo," konstatuje Grisman.

Podobně to vnímá i provozovatel restaurace Žumbera Zdeněk Dolejší. "Lidé konzumují míň alkoholu, to ano. Jenže to není kvůli metanolové aféře, ale kvůli krizi. Nemají peníze a začali šetřit," je přesvědčen Dolejší. Že by si někdo nechtěl ze strachu dát tvrdý alkohol, s tím se osobně nesetkal.