Plzeňské školy dostanou méně peněz i na lyžařské kurzy nebo školy v přírodě. (Ilustrační snímek)

Plzeňské školy dostanou méně peněz i na lyžařské kurzy nebo školy v přírodě. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Město Plzeň šetří, peníze bere i školám. Ty čeká bídný rok

  • 5
Školy v Plzeňském kraji čeká bídný rok, město jim bere v rámci šetření peníze. Rozpočet na rok 2013 schválili zastupitelé se schodkem zhruba 900 milionů korun. Největší podíl na výdajích mají doprava a kultura.

Radnice musí kvůli poklesu příjmů šetřit, což nejvíc pocítí mateřské a základní školy i další příspěvkové organizace. Ty totiž přijdou o většinu peněz, které měly našetřené na investice. Zároveň dostanou méně financí na školy v přírodě nebo lyžařské kurzy.

Investice 2013

Na stavební investice magistrát příští rok vynaloží 1,78 miliardy korun. Většina peněz půjde na rozpracované akce, zpravidla jsou to projekty s dotací Evropské unie či z úvěru EIB. Je to například třetí etapa výstavby vědecko-technologického parku, projekt kulturního centra 4x4 Cultural Factory Světovar, stavba městského okruhu a nového divadla, kde by se mělo příští rok prostavět kolem půl miliardy korun. Největší podíl na výdajích má doprava, kam jde téměř 1,7 miliardy. Druhá v pořadí je kultura, kam dá město zhruba miliardu.
Zdroj: ČTK

Rozpočet Plzně počítá pro příští rok s příjmy zhruba pět miliard korun a výdaji přibližně o 900 milionů vyššími. 

Ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD) upřesnil, že schodek mezi příjmy a výdaji pokryje město penězi z fondu rezerv nebo fondu na financování evropských projektů.

V rámci úsporných opatření snížilo město příspěvky svým příspěvkovým organizacím přibližně o osm procent. A o patnáct procent klesl objem peněz rozdělovaných dalším, například neziskovým organizacím.

"Nedošlo ke škrtům v oblasti kultury a v sociální oblasti," prohlásil Martin Zrzavecký. Náměstek je přesvědčený, že se příspěvkové organizace se snížením rozpočtů dokážou vypořádat. Opoziční zastupitele tím ovšem nepřesvědčil.

"Ve školství to bude mít dramatický dopad. Co je priorita města? Stadion, divadlo, nebo vzdělání budoucí generace?" reagovala Ilona Jehličková (TOP 09).

Bývalý ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek (Pravá volba) řekl, že vedení města dostihly vlastní chyby z minulých let, kdy zahájilo investiční tsunami.

"Úspory teď hledáte nešťastně ve školství a příspěvkových organizacích. Navrhujete, aby byly vyčerpány jejich fondy. Je to rozpočet, který není přátelský k plzeňskému školství," argumentoval Duchek.

Náměstek Zrzavecký připustil, že to tak vypadá. "Připravujeme rozvojové projekty ve školství. Ale dnes hledáme úspory všude," konstatoval. Upozorňoval přitom, že město v minulých letech ve školách investovalo půl miliardy.