Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jednání o větším zapojení místních kapel do programu Plzně 2015 padla

  18:07aktualizováno  18:07
Jednání plzeňských umělců, kteří chtěli, aby v programu Evropského města kultury vystoupilo více místních skupin, ztroskotala. Ani po několika týdnech se totiž iniciativa v čele s Jiřím Slámou, Míšou Leichtem a Janem Košťálem nedohodla se společností Plzeň 2015 ani s šéfem festivalu Živá ulice.
Loga projektu Plzeň 2015

Loga projektu Plzeň 2015

O zapojení plzeňských umělců do programu města kultury se začalo diskutovat po slavnostním zahájení projektu Evropské hlavní město kultury. Tehdy se ozvala část veřejnosti upozorňující na to, že do programu nebyli zapojeni plzeňští umělci.

Napravit to chtěla zmíněná iniciativa a přišla s myšlenkou velké celodenní hudební akce v rekonstruovaném amfiteátru na Lochotíně. Na koncertu mělo vystoupit šest až osm známějších kapel spjatých s Plzní a tři až čtyři desítky těch menších. Rozpočet byl něco málo přes milion korun.

„My jsme jim (Plzni 2015, pozn. red.) chtěli podat pomocnou ruku a nějakým způsobem to, co oni pokazili, napravit,“ říká Míša Leicht, frontman plzeňské skupiny Cop, která se měla během koncertu také představit. V hlavní části spolu s Katapultem, Odysseou, Burmou Jones či Samsonem Lenkem.

Leicht však zásadně odmítá, že by bylo cílem se prezentovat. „Naše aktivita nebyla snahou si zahrát, ale důstojně představit kompletní průřez kapel v Plzni tak, aby jejich zapojení do projektu EHMK 2015 vnímala i plzeňská veřejnost,“ osvětlují svůj postoj zástupci místních umělců.

Na první společné schůzce s vedením společnosti Plzeň 2015 konané zhruba před šesti týdny iniciativa navrhla termín 19. září v amfiteátru. Později byl k jednání přizván i ředitel festivalu Živá ulice.

A zde začaly první rozpory. Sláma, Leicht a Košťál poukazovali na to, že jimi navržený termín byl během následujících týdnů třikrát přesunut. Poslední termín už odmítli a v polovině tohoto týdne napsali Plzni 2015 vyjádření, že jednání ukončují. „Z šesti hlavních účinkujících by jich polovina nemohla,“ zdůvodnil krok Leicht.

Plzeň 2015 oponuje, že se po celou dobu o termínu pouze jednalo a nebyl stoprocentně potvrzený. „Na první schůzce se nedá čekat, že se na všem domluvíte,“ pozastavuje se programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

Říká navíc, že plzeňské kapely se do celoročního programu zapojují. A že od iniciativy dosud žádná konkrétní jména, která se měla na jejich koncertu představit, nedostali. Slyšel prý jen o Katapultu a Copu.

„Dokud jsme se neshodli na termínu, nemohli jsme dodat dramaturgii na ten den. Rámcová dramaturgie a kalkulace tady od začátku byly,“ reaguje na to Sláma.

Ředitel Živé ulice Jakub Vedral byl ochoten poskytnout na jeden den festivalu hlavní scénu na náměstí, a to 13. srpna, a po čtyři další dny malou scénu U Branky. Z rozpočtu Živé ulice by šlo 150 tisíc na honoráře umělců, z rozpočtu Plzně 2015 dalších 300 tisíc. Veškeré zázemí i propagace by byly připraveny.

Iniciativa však tvrdí, že během čtyř dní se na jedné scéně rozhodně všechny kapely představit nestihnou a navíc nevyhovuje termín, protože část účinkujcích už má jiný program. 

Neshody se týkají i výše příspěvku

Vedral tvrdí, že z iniciativy s ním nikdo nekomunikuje. A Sláma zase říká, že vždy vše domlouvali přímo s vedením Plzně 2015. To je důvod, proč se neozvali. „Myslím, že velkou roli v tom hraje i nedorozumění,“ připouští Vedral.

To nic nemění na tom, že Sláma, Leicht a Košťál prohlašují, že s Plzní 2015 nechtějí mít nic společného a budou se snažit vymyslet propagaci plzeňských kapel jinak. „Mám pocit, že od začátku je to z jejich strany neochota, aby něco takového vůbec proběhlo,“ míní Leicht.

Neshody se týkají i výše příspěvku. Navržená částka by podle Leichta stačila jen za předpokladu, že by přehlídka místních kapel byla součástí Živé ulice. „Pokud bychom dělali samostatnou akci na náměstí, potřebovali bychom asi 900 tisíc,“ vypočítává Sláma.

V případě amfiteátru a účasti většího množství kapel by částka vzrostla zhruba o 150 tisíc. „Máme v rozpočtu 300 tisíc pořád připravených,“ konstatuje Jiří Sulženko, podle něhož nemůže iniciativa očekávat, že akci uhradí Plzeň 2015 celou. Řešením by prý bylo třeba placení symbolického vstupného.

Emoce do sporu přidává i to, že zastupitelstvo se nedávno zabývalo detailním rozpočtem třídenního slavnostního zahájení projektu. Z celkové částky 22 milionů některé položky zastupitele překvapily (více o tom čtěte zde).

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Plzeňském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Plzeňském kraji proběhnou volby do Senátu ve volebních obvodech 8 - Rokycany a    11 - Domažlice. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.



Nejčtenější

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Plzeň - CSKA Moskva 2:2, výhru v Lize mistrů vzala penalta v nastavení

TO MĚL BÝT GÓL. Michael Krmenčík se dží za hlavu po neproměněné šanci v utkání...

Plzeňští fotbalisté mířili v Lize mistrů k domácímu vítězství, proti CSKA Moskva zbývalo pár vteřin z pětiminutového...



Požádali herce o pomoc. Soudruh Plachta ale odmítl, zjistil neurochirurg

Neurochirurg a exprimátor Plzně Zdeněk Mraček skončil v září 1948 v policejní...

Věhlasný neurochirurg a porevoluční primátor Plzně Zdeněk Mraček se v roce 1948 jako osmnáctiletý student rozhodl...

Žhavé zboží Krmenčík. Plzeň může svého střelce prodat za čtvrt miliardy

Plzeňský Michael Krmenčík se raduje z gólů v Lize mistrů proti CSKA Moskva.

Do nohou se mu čím dál víc zakusovaly křeče, a přestože měl touhu zůstat, pochopil, že zápas nedohraje. Mávl na...

Vrba: Výborný výkon, ale nemůžeme dostat gól v nastavení z penalty

Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba při utkání s CSKA Moskva.

Spokojen s výkonem, zklamán výsledkem. „Nemáme se za co stydět, ale... Nemůžeme dostat v nastavení gól z penalty,“...

Další z rubriky

Cesta českého letce do britského RAF vedla přes Palestinu i kolem Afriky

Vstoupit do služeb britského RAF nebylo vůbec jednoduché. Josef Prokop to...

O působení českých letců za druhé světové války v Británii se ví poměrně dost. Už menší povědomí ale bývá o strastiplné...

Některé obce už znají vítěze voleb, jinde lidé k urnám vůbec nepůjdou

Volby. Ilustrační foto.

Komunální volby ještě ani nezačaly a v některých místech Plzeňského kraje už vědí, jak dopadnou. Ve více než 180 obcích...

Do Loosových interiérů v Plzni by se mohlo stěhovat muzeum generála Pattona

Prohlídka interiérů na Klatovské 19 v Plzni.

Plzeňská radnice udělala po letech odkladů a dohadů krok k využití zanedbávaného domu s interiérem od architekta Adolfa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz