Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Města na Rokycansku pořizují další kamery, chtějí bezpečnější ulice

  10:57aktualizováno  10:57
Klidnější spánek, bezpečnější průjezd městem nebo bez zbytečných obav odstavené auto na veřejném parkování. To si slibují rokycanští a hrádečtí zastupitelé od dalších kamer, které ve svých městech nainstalují.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jan MarkovičiDNES.cz

"Díky těm stávajícím se nám podařilo vyřešit řadu drobných přestupků a několik větších nepříjemností," říká starosta Hrádku Jaroslav Perlík.

První tři kamery s veškerým vybavením pořídilo město za 800 tisíc korun před dvěma lety. Jsou umístěné na náměstí, třídě 1. máje a před mateřskou a základní školou.

"Faktem je, že se vandalové a výtržníci přestěhovali jinam," připouští hrádecký starosta. Nicméně rodiče jsou podle něj klidnější. "Máme přehled, co se děje kolem školy a školky," říká Perlík.

Letos dostal Hrádek dotaci 191 tisíc od kraje. Tři nové kamery celkem za 300 tisíc korun by se měly objevit v ulicích města po Novém roce. První z nich bude na budově základní školy, aby dohlížela na víceúčelové hřiště. Druhá má zabírat celý střed města a parkoviště před radnicí. "S třetí počítáme na křižovatku při vjezdu od Rokycan," doplňuje Jaroslav Perlík.

Dohromady bude v Hrádku v permanenci šest kamer. Podle starosty to však není konečné číslo. "Každý rok bychom jejich počet o několik zvýšili," předpokládá Perlík.

Kamery jsou účinné, problémový bar hned ztichl

To, že žijí pod dohledem kamer, prý místním nevadí. "Kdo má čisté svědomí, nemusí nic skrývat," říká pragmaticky účetní Jana K. S tím souhlasí i místostarostka Rokycan.

"K jednomu baru přímo na náměstí pravidelně vyjížděly policejní hlídky. Obyvatelé okolních domů si opakovaně stěžovali na výtržnosti opilců. Přestalo to, jakmile jsme zde umístili kameru," konstatuje Marie Hlávková.

První přístroje se v ulicích města objevily již před sedmnácti lety. Teď je jich v provozu již dvacet šest. Kromě náměstí T. G. Masaryka a Malého náměstí jsou například na sídlišti U Václava a u vlakového nádraží.

Tři až čtyři nové plánují zastupitelé pořídit ze stodvacetitisícové dotace. "Dostali jsme ji jako hrádečtí z projektu Bezpečný kraj," říká rokycanská místostarostka Hlávková. O tom, kolik a kde přesně další kamery umístí, rozhodovali v pondělí navečer zastupitelé.

"Zřejmě u veřejného parkoviště a hlavních příjezdových trasách do města," řekla krátce před jednáním místostarostka. Stejně jako dosud budou kamery napojeny jak na městskou, tak i státní policii. Radní také počítají i v příštím roce s permanentní víkendovou službou u kamer.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Najdete na iDNES.cz