V Plzni vzniklo nové medicínské centrum pro špičkový výzkum i výuku. Na snímku...

V Plzni vzniklo nové medicínské centrum pro špičkový výzkum i výuku. Na snímku analytička v laboratoři imunochemie Blanka Florová. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V Plzni vzniklo nové medicínské centrum pro výzkum i výuku studentů

  • 2
Lékařská fakulta UK otevřela v Plzni nové univerzitní medicínské centrum, které nabídne špičkový vědecký výzkum i výuku studentů. Pracuje zde i Karel Ježek, který sedm let působil v týmu May-Britt a Edvarda Moserových, letošních držitelů Nobelovy cenu za lékařství.

Karel Ježek donedávna pracoval na Kavliho institutu systémové neurovědy, která je součástí univerzity v Trondheimu. I nadále s ní spolupracuje, ale hlavní působiště už má jinde - od ledna v Plzni buduje novou laboratoř v Biomedicínském centru.

To je součástí univerzitního medicínského centra Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni, které bylo slavnostně otevřeno v pátek.

Kromě biomedicínského centra zahrnuje i budovu UNIMEC, určenou především pro výuku zhruba dvou tisíc studentů. Přestěhovalo se sem i pět teoretických ústavů fakulty. Nově zde sídlí ústav biofyziky, biologie, farmakologie a toxikologie, fyziologie a patologické fyziologie.

Karel Ježek je jedním ze 110 výzkumníků, kteří budou v Biomedicínském centru působit. Povede laboratoř experimentální neurofyziologie, zatím čítá jeho tým tři lidi. Rád by jej však rozšířil.

„Zajímá nás, jak funguje mozek, především jak je paměť organizovaná v mozku, v neuronových sítích,“ vysvětluje Ježek, podle něhož by se získané poznatky mohly v budoucnu využít při léčbě některých nemocí, například Alzheimerovy choroby či schizofrenie.

Dalším úspěšným výzkumníkem v centru je Jaroslav Hrabák, jehož objev byl nedávno patentován. Zaměřuje se na rezistenci bakterií na antibiotika.

Jeho objev umožní výrazně rychleji určit, zda je daná bakterie rezistentní či nikoliv. „Mikrobiologická diagnostika trvá zhruba 36 až 48 hodin, my jsme schopni se dostat na 24 až 36 hodin,“ přibližuje Hrabák.

Nově otevřené Biomedicínské centrum, rozkládající se na ploše více než čtyř tisíc metrů čtverečních, se jako jediné pracoviště v regionu zaměřuje primárně na biomedicínský výzkum, základní i aplikovaný.

Výsledky aplikovaného výzkumu mohou přispět k rozšíření možností transplantace ledvin, k optimalizaci dialyzační léčby či k identifikaci biomarkerů orgánových poškození. Pracuje se také na zdokonalení techniky umělého oplodnění i na metodách pro práci s kmenovými buňkami.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima kladně hodnotí, že už nyní přitahuje centrum špičkové odborníky. „Jsem přesvědčen, že z hlediska obsahu patří mezi velmi kvalitní a špičková centra,“ uvedl.

Upozornil také, že je to navíc první vědecké centrum vybudované z evropských peněz na Univerzitě Karlově.

Minikampus byl financován z programu Výzkum a vývoj pro inovace a doplacen z vlastních zdrojů univerzity. Celková dotace na budovu UNIMEC je 161 milionů, na centrum 408 milionů korun.

.