Pro včelaře letos nebyl zrovna dobrý rok. Úroda medu byla velmi slabá. Úbytek...

Pro včelaře letos nebyl zrovna dobrý rok. Úroda medu byla velmi slabá. Úbytek zaznamenal i Václav Blažek, který včelaří na Tachovsku. | foto: Ladislav Vaindl, 5plus2.cz

Medu je málo a zdražuje. Nedostatkový je hlavně lesní

  • 2
Letošní snůška medu je v Plzeňském kraji špatná a zejména žádaného lesního medu je velmi málo. Hrozí, že v blízké době cena medu výrazně vzroste, a dokonce se může stát, že tato zdravá pochoutka na trhu nebude vůbec. Podle včelařů to způsobilo chladné a deštivé jaro.

„Situace je celkově špatná. Především co se týče snůšky lesního medu. Někteří včelaři nemají vůbec žádný,“ uvedl místopředseda Českého svazu včelařů Jaroslav Hrabák, který působí v Radnicích na Rokycansku.

„Opravdu medu moc není. Na vině je především počasí. Prostě příroda je pořád silnější než my, a je to asi dobře,“ poznamenal jednatel základní organizace Českého svazu včelařů Kladruby Jaroslav Pospíšil.

Ze začátku prý přitom situace tak špatně nevypadala. „V předjaří bylo medu relativně dost. Pak se ale zkazilo počasí, a to neprospělo lesnímu medu. Toho je hodně málo,“ říká místopředseda včelařů v Žákavě Václav Hrubý.

Slabší rok potvrzují i další jeho kolegové. „Byla to letos bída. Působí na to více vlivů. Hlavní je samozřejmě počasí. Včely bohužel moc nenanosily,“ uvedl Václav Blažek z Nedražic na Tachovsku.

Právě o lesní med, jehož je největší nedostatek, přitom mají mnohdy lidé největší zájem. „Vyhovuje mi, že má takovou kořeněnou chuť. Používám ho nejen na slazení čaje, ale rovněž při vaření. A to nejen do sladkých jídel, ale také třeba jako přísadu do různých marinád na maso. Mrzí mě, že letos medu moc není, ale naštěstí jsem se předzásobila,“ říká Plzeňanka Martina Vránová.

Kilogram lesního medu může stát až 150 korun

Hrozí i to, že za med si lidé budou muset pořádně připlatit. „Cena půjde podle mě hodně nahoru. Ale to se nemusí vlastně tolik projevit, protože včelaři prostě v mnoha případech med mít vůbec nebudou,“ konstatuje Hrabák.

Zatímco nyní stojí kilogram lesního medu asi 130 korun, cena může vystoupat až na 150 korun.

Jednou z mála dobrých zpráv je ta, že na kvalitě medu se prý nepříznivé počasí nepodepsalo. „Zůstává stejná jako vždy,“ řekl Hrabák. 

Kromě lesního a květového bývá na trhu k dostání často rovněž med smíšený a panenský. „Ten vzniká tehdy, když včely vystaví na rámku nové dílo,“ vysvětlil nedražický včelař Václav Blažek.

Stále větší popularitu získává v poslední době i takzvaný šlehaný neboli pastový med. „Lidé si na něj postupně zvykají. Výhoda je, že nezcukernatí a dobře se maže,“ podotkl nedražický včelař.