V kraji bude letos končit střední školu 6770 studentů, 4642 z nich čeká i maturitní zkouška. Ilustrační snímek

V kraji bude letos končit střední školu 6770 studentů, 4642 z nich čeká i maturitní zkouška. Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Maturanti překvapili, mnozí raději zvolí rovnice než cizí jazyk

  • 0
Raději zkoušku z matematiky než z cizího jazyka. Pro tuto překvapivou volbu se letos rozhodla řada maturantů v Plzeňském kraji. Školy to vysvětlují především tím, že zkouška z jazyka je výrazně těžší.

Více než čtyři a půl tisíce studentů v kraji čeká už za necelý měsíc maturitní zkouška. Při státní podobě absolvují maturanti společnou zkoušku z českého jazyka, u druhého společného předmětu si mohou vybrat mezi matematikou a cizím jazykem.

V celostátním měřítku letos zájemců o matematiku ubylo - z loňských 44 procent na nynějších 40. Řada škol v Plzeňském kraji však ukazuje opačný trend.

"Letos je poměr 120:20 ve prospěch matematiky. Loni to bylo přitom 80:60," sdělil zástupce ředitelky Střední průmyslové školy stavební Petr Kravec. Důvod je podle něj jasný. Zkouška z angličtiny se skládá ze tří částí, zatímco z matematiky pouze z jedné.

Navíc letos nově není možné vybrat si mezi těžší a lehčí variantou. Všichni píší tu snazší. "Základní varianta matematiky je jednodušší než zkouška z cizího jazyka," je přesvědčen Kravec.

Podobná je situace i na řadě dalších škol regionu. "Vidím jeden velký rozdíl oproti loňsku, a to, že se mění poměr mezi cizím jazykem a matematikou. Zatímco loni si matematiku vybralo jen 17 procent maturantů, letos už je to 36 procent," konstatuje ředitel Církevního gymnázia v Plzni Daniel Petříček.

Stejný trend zaznamenalo i další plzeňské gymnázium - Masarykovo. Z matematiky tu bude letos maturovat 38 procent studentů. "Loni jich bylo 27,5 procenta," říká zástupce ředitele Zbyněk Vastl.

Tradiční převahu maturantů z matematiky má Gymnázium na Mikulášském náměstí. Ze 106 studentů si jich tento předmět zvolilo 81, loni to ještě o něco více, 90 ze 114.

Sedm z deseti studentů se k tomuto předmětu přiklání také na Středním odborném učilišti elektrotechnickém. "Loni jich bylo ještě více, 80 procent. Po pravdě bych čekal, že cizí jazyk si vybere opravdu jen pár jedinců. Matematika je jen jeden test, z cizího jazyka jsou to části tři," pozastavuje se ředitel školy Jaroslav Černý. Naučit se na zkoušku matematiku je podle něj jednodušší.

Ústní zkoušky začínají na středních školách 16. května

Stabilní situaci hlásí například Střední průmyslová škola dopravní, kde je poměr téměř vyrovnaný.

"Matematiku si vybralo 172 studentů a jeden nepovinně, cizí jazyk dohromady 136," sdělil ředitel Jiří Svoboda s tím, že podobné to bylo i v loňském roce.

"Nedá se říct, že by naši studenti inklinovali k jednomu či druhému předmětu. Je to zhruba půl na půl. A stejné to bylo i loni," říká zástupce ředitele SOŠ a SOU Sušice Jiří Houtke.

Jednou ze škol, kde u studentů jednoznačně vítězí cizí jazyk, je Gymnázium Františka Křižíka. U osmiletých je poměr 22:8 a u čtyřletých 8:5 a další dva studenti budou z matematiky maturovat nepovinně. Podobné to bylo podle ředitelky Šárky Chvalové i loni.

V Plzeňském kraji bude letos končit střední školu 6 770 studentů, na 4 642 z nich čeká maturita. "Na gymnáziích jich bude maturovat 1 001, zbytek na učilištích a středních průmyslových školách," sdělil vedoucí odboru školství krajského úřadu Ladislav Vítek.

Maturitní zkoušky se uskuteční už za necelý měsíc. Písemné práce a didaktické testy společné části budou od 2. do 9. května, ústní zkoušky od 16. května do 10. června.