Maturanti překvapili, mnozí raději zvolí rovnice než cizí jazyk

  19:17aktualizováno  19:17
Raději zkoušku z matematiky než z cizího jazyka. Pro tuto překvapivou volbu se letos rozhodla řada maturantů v Plzeňském kraji. Školy to vysvětlují především tím, že zkouška z jazyka je výrazně těžší.
V kraji bude letos končit střední školu 6770 studentů, 4642 z nich čeká i maturitní zkouška. Ilustrační snímek

V kraji bude letos končit střední školu 6770 studentů, 4642 z nich čeká i maturitní zkouška. Ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Více než čtyři a půl tisíce studentů v kraji čeká už za necelý měsíc maturitní zkouška. Při státní podobě absolvují maturanti společnou zkoušku z českého jazyka, u druhého společného předmětu si mohou vybrat mezi matematikou a cizím jazykem.

V celostátním měřítku letos zájemců o matematiku ubylo - z loňských 44 procent na nynějších 40. Řada škol v Plzeňském kraji však ukazuje opačný trend.

"Letos je poměr 120:20 ve prospěch matematiky. Loni to bylo přitom 80:60," sdělil zástupce ředitelky Střední průmyslové školy stavební Petr Kravec. Důvod je podle něj jasný. Zkouška z angličtiny se skládá ze tří částí, zatímco z matematiky pouze z jedné.

Navíc letos nově není možné vybrat si mezi těžší a lehčí variantou. Všichni píší tu snazší. "Základní varianta matematiky je jednodušší než zkouška z cizího jazyka," je přesvědčen Kravec.

Podobná je situace i na řadě dalších škol regionu. "Vidím jeden velký rozdíl oproti loňsku, a to, že se mění poměr mezi cizím jazykem a matematikou. Zatímco loni si matematiku vybralo jen 17 procent maturantů, letos už je to 36 procent," konstatuje ředitel Církevního gymnázia v Plzni Daniel Petříček.

Stejný trend zaznamenalo i další plzeňské gymnázium - Masarykovo. Z matematiky tu bude letos maturovat 38 procent studentů. "Loni jich bylo 27,5 procenta," říká zástupce ředitele Zbyněk Vastl.

Tradiční převahu maturantů z matematiky má Gymnázium na Mikulášském náměstí. Ze 106 studentů si jich tento předmět zvolilo 81, loni to ještě o něco více, 90 ze 114.

Sedm z deseti studentů se k tomuto předmětu přiklání také na Středním odborném učilišti elektrotechnickém. "Loni jich bylo ještě více, 80 procent. Po pravdě bych čekal, že cizí jazyk si vybere opravdu jen pár jedinců. Matematika je jen jeden test, z cizího jazyka jsou to části tři," pozastavuje se ředitel školy Jaroslav Černý. Naučit se na zkoušku matematiku je podle něj jednodušší.

Ústní zkoušky začínají na středních školách 16. května

Stabilní situaci hlásí například Střední průmyslová škola dopravní, kde je poměr téměř vyrovnaný.

"Matematiku si vybralo 172 studentů a jeden nepovinně, cizí jazyk dohromady 136," sdělil ředitel Jiří Svoboda s tím, že podobné to bylo i v loňském roce.

"Nedá se říct, že by naši studenti inklinovali k jednomu či druhému předmětu. Je to zhruba půl na půl. A stejné to bylo i loni," říká zástupce ředitele SOŠ a SOU Sušice Jiří Houtke.

Jednou ze škol, kde u studentů jednoznačně vítězí cizí jazyk, je Gymnázium Františka Křižíka. U osmiletých je poměr 22:8 a u čtyřletých 8:5 a další dva studenti budou z matematiky maturovat nepovinně. Podobné to bylo podle ředitelky Šárky Chvalové i loni.

V Plzeňském kraji bude letos končit střední školu 6 770 studentů, na 4 642 z nich čeká maturita. "Na gymnáziích jich bude maturovat 1 001, zbytek na učilištích a středních průmyslových školách," sdělil vedoucí odboru školství krajského úřadu Ladislav Vítek.

Maturitní zkoušky se uskuteční už za necelý měsíc. Písemné práce a didaktické testy společné části budou od 2. do 9. května, ústní zkoušky od 16. května do 10. června.

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Bimbovy erotické obrazy mají v Plzni premiéru, malíř by oslavil stovku

Kresba slavného výtvarníka Bohumila Konečného zvaného Bimba (6. 12. 2018)

Originály dětských kreseb, dopisy s Jaroslavem Foglarem, obálky prvorepublikových časopisů nebo ukázky reklamních...

Po potyčce dvou mužů před nádražním bufetem v Plzni jeden zemřel

Omezení parkování autobusů na odstavné ploše u Centrálního autobusového nádraží...

K incidentu se smrtelným koncem došlo v pátek před autobusovým nádražím v Plzni. Večer tu jeden muž napadl druhého, ten...

Za hrozbu Pákistánu terorem kvůli Tereze potvrdil soud 40 měsíců vězení

Mladík z Bulharska poslal do Pákistánu výhrůžný text, kde hrozil zemi...

Vrchní soud v Praze potvrdil 40 měsíců vězení mladému Bulharovi žijícímu v Plzni, který kvůli Češce Tereze zatčené v...

Najdete na iDNES.cz