Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Maturanti mají i přes skandál o plzeňská práva stále velký zájem

  • 3
Skandál kolem pochybných studií některých dřívějších absolventů nijak nesnížil zájem studentů o plzeňskou právnickou fakultu. Počet přihlášek je letos zhruba stejný jako loni a škola tak opět bude moc přijmout jen zhruba každého pátého zájemce.

Zájemci o studium na právech mají vůbec nejmenší naději na přijetí ze všech fakult Západočeské univerzity. Ke studiu je tu v posledních letech přijat zhruba každý pátý. A tyto poměry se výrazně nemění.

Podle Ústavu pro informace ve vzdělávání je stejně malá šance na přijetí i na ostatních právnických fakultách v zemi. Šance se pohybuje se od 19,5 % (Masarykova univerzita v Brně) po 24 % (Univerzita Palackého v Olomouci).

Šance na přijetí

na ZČU v Plzni

Fakulta strojní  95 %
Fakulta elektrotech. 87 %
Fakulta filozofická  61 %
Lékařská fakulta  40 %
Fakulta právnická  23 %

Zdroj: Ústav pro informace ve vzdělávání, informace za rok 2010

"My letos máme v podstatě stejný zájem jako v loňském roce," řekl děkan Právnické fakulty ZČU Květoslav Růžička.

Naopak velké rozdíly jsou mezi lékařskými fakultami, kterých je v Česku celkem osm. Největší šance na přijetí je na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy (47,1 %), nejnižší naopak na 2. LF téže univerzity (16,0 %).

V Plzni je procento úspěšnosti 39,7 %. Podle proděkana Lékařské fakulty UK v Plzni Antonína Zichy je poměr úspěšnosti ovlivněn tím, že uchazeči si dávají přihlášky zároveň na několik lékařských fakult. "Vybírají si pak hlavně podle místa bydliště, což je pro ně nejsnazší," konstatuje Zicha.

Technické fakulty vezmou téměř každého

Na druhé straně pomyslného žebříčku stojí v Plzni již několik let technické fakulty, kde šanci studovat dostane téměř každý.

"Zájem se bohužel nemění, pořád je poměrně nízký. Mladí se nerozhodují podle ekonomických ukazatelů. Naši absolventi shánějí poměrně snadno kvalitní zaměstnání, zároveň jsou platově minimálně dvojnásobně lépe ohodnoceni než absolventi humanitních oborů," zdůraznil proděkan elektrotechnické fakulty Jiří Kotlan.

Podle něj může hrát roli u uchazečů o vysokoškolské studium i obava z matematiky a celkově obtížnějšího studia.