Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve školkách v Plzni-Doubravce možná budou místa i pro dvouleté děti

  9:04aktualizováno  9:04
V plzeňských mateřských školách je pro příští školní rok na 1500 volných míst. Umístit by se měly všechny tříleté děti a v Plzni-Doubravce zřejmě zbudou volná místa i pro dvouleté děti.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Přihlášky do mateřských škol rodiče podávali 30. a 31. března. „Máme 118 přihlášek a 23 volných míst. Chodí k nám hodně rodičů, školka je oblíbená. Oproti loňsku je to ale už slabší, to jsme měli 141 přihlášek,“ popsala například ředitelka 38. MŠ v Plzni na Slovanech.

Upozornila však, že prvotní počty přihlášek nejsou zcela vypovídající. Řada rodičů totiž hlásí své dítě do několika různých mateřinek.

Mírné zlepšení pociťuje také Hana Stýblová, ředitelka ZŠ a MŠ Plzeň-Božkov. Přijala na dvě desítky žádostí, míst má osm. „Je to méně než loni, to jsme měli asi 25 přihlášek. Vypadá to, že se situace bude zlepšovat,“ míní Stýblová.

Celkem plzeňské školky pojmou přes pět tisíc dětí

Celková kapacita mateřských škol v Plzni je víc než pět tisíc míst, volných jich je zhruba 1500. „Předpokládáme, že bychom měli mít místo pro všechny tříleté a starší děti s trvalým pobytem či bydlištěm v Plzni. Ta situace ve školkách se postupně uklidňuje, od roku 2013 zaznamenáváme výraznější přesun silných ročníků dětí z mateřinek do základních škol,“ souhlasí primátor Martin Zrzavecký.

O to, aby do školek mohly i děti dvouleté, usiluje nyní čtvrtý plzeňský obvod Doubravka. „Vycházíme z předpokladu, že tříleté doubravecké děti nenaplní celou kapacitu. Nabídli bychom tedy tato místa dvouletým,“ říká starosta Michal Chalupný s tím, že až po protřídění přihlášek a odstranění duplicit bude jasněji.

Jednou z variant například je, že by třídy pro dvouleté byly otevřeny na jedné či dvou mateřinkách v obvodu.

Doubravka chce tímto krokem vyjít vstříc rodičům. Podobně jako už dříve prodloužila provozní dobu do 17.30 hodin, někde až do 18 hodin.

„Máme provoz do 17.30 hodin, to je obrovské lákadlo pro rodiče. Navíc jsme jediná školka se sportovním zaměřením,“ zdůvodňuje Lenka Šlechtová, ředitelka 54. MŠ, vysoký počet přihlášek. Přijala jich 136, přijmout může 48 dětí.

Podobně jako ostatní doubravecké ředitelky upřednostňuje Šlechtová děti z této čtvrti. Toto kritérium má při posuzování žádostí větší váhu než věk.

„Jediný, kdo může rozhodnout o přijetí nebo nepřijetí, je ředitelka školky. Vzhledem k tomu, jaké prostředky jsme vynaložili na zajištění delší provozní doby, jsme všem doporučili, aby přednost měly děti z Doubravky,“ říká k tomu Chalupný.

„Avizovali jsme to předem, počet dětí z jiných obvodů tedy nepřesáhl deset,“ říká Lenka Šlechtová.

Podobná je situace i na další doubravecké školce, 64. MŠ. Ta eviduje pouze sedm žádostí dětí mimo obvod. „Mám zapsaných 154 dětí a 94 míst. Není to ale příliš vypovídající. Vím, že už nyní je 23 dětí přijatých i jinam,“ vyčísluje ředitelka Světlana Cozlová.

V roce 2014 o místo ve školce pro své dítě požádalo v Plzni 2445 rodičů, město mělo k dispozici 1558 volných míst. Loni to bylo 1959 žádostí, k září bylo celkově přijato 1759 dětí.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz